6. Egy csipet Gödöllő
Saláta

Céklasaláta kecskesajttal
Gödöllő nevét onnan kapta, hogy régen ez egy olyan hely volt, ahol sok kecskegida született. Gödölye = kecskegida, ellő = ellik. Tehát „gödölye ellő” = kecske ellő hely.
Van olyan verzió is, hogy a „gede legelő” vagy „gede elő” szavakból jön. Gede = kecske régies neve.
Ez a legenda inspirált bennünket arra, hogy elkészítsünk egy egészséges, vitamindús, kecskesajtos salátát.
A kecskesajt karakteres, mégis elegáns ízvilága jól tükrözi Gödöllő természetközeli hangulatát.
A saláta könnyed formában kapcsolja össze a helyi történetet a gasztronómiával.
Hozzávalók:
1kg cékla
1 evőkanál édesítő vagy cukor
1 teáskanál só
kevés bors
1 kanál olaj
6 evőkanál balzsamecet
2 nagyobb alma
20 dkg pörkölt dió
20 dkg kecskesajt
Díszítéshez:
spenót, vagy mangold levél
piros vagy fehér retek
narancs
petrezselyemzöld
Elkészítés:
A céklát meghámozzuk, 1 cm-es kockákra vágjuk és tűzálló tálba tesszük.
Belekeverjük az olajat, balzsamecetet, sót, cukrot, borsot, és lefedve kb. 2 órát sütjük.
Kihűlve hozzáadjuk a kecskesajtot, almát, diót, és díszítjük.
Hűtőben 2 napig eláll ez az értékes vitaminokkal teli, egészséges, ízletes, tápláló, kalóriaszegény étel.
Jó étvágyat kívánunk hozzá!
A Jövő-szövő nagyik csapata

Pohárkrém desszert

Sissi narancsos-mandulás pohárkrém desszertje
Sissi, köztudottan, vigyázott az alakjára. Odafigyelt, hogy mikor, mit és mennyit egyen. Egy édességnek, azonban, nem tudott ellenállni, a firenzei narancsos-mandulás keksznek, a Florentiner-nek. Tiszteletére alkottuk meg, eme keksz modern, pohárdesszert változatát, természetesen kalóriaszegény kivitelben.
Hozzávalók:
A kekszes réteghez
15 dkg zabpehely
15 dkg darált mandula
5 dkg teljes kiőrlésű liszt
10 dkg finom liszt
12 dkg vaj
7 dkg méz vagy porcukor
1 db tojás
csipet só
1 csomag sütőpor
pár csepp mandula aroma (elhagyható)
1 (bio) narancs reszelt héja
étcsokoládé reszelék ( a kész, összetört kekszhez keverni )
A krémes réteghez:
(három pohárkrémhez elegendő)
1 db 450 gramm görög joghurt
1 db narancs
ZUEGG cukormentes narancslekvár
édesítő, esetleg cukor, de el is hagyható
Díszítéshez:
narancs cikkelyek
durvára vágott, pirított mandula
citromfű levél, ibolya virág
70%-os étcsoki reszelék
Elkészítés:
A keksz hozzávalóit összegyúrjuk. A tésztából golyókat formázunk, tepsire rakjuk, ellapítjuk és 180 fokra melegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük.
A lereszelt héjú narancsot félbevágjuk és a húsát kikaparjuk a hártyák közül, közben a levét is felfogjuk. Ezeket hozzáadjuk a joghurthoz. Ízlés szerint ízesítjük, majd szűrőbe téve – 1-2 órán keresztül, hűtőben – lecsöpögtetjük. (A lecsöpögtetett lé megiható, nagyon finom.)
Egy pohárba, elkezdjük rétegezni a hozzávalókat:
apróra tördelt keksz az étcsokoládé reszelékkel, narancslekvár, ízesített joghurt majd újra keksz. Két-három réteg után joghurttal fejezzük be és díszítjük.
A fel nem használt keksz a reggeli kávéhoz is elfogyasztható.
Jó étvágyat kívánnak a Jövő-szövő nagyik!



