Saláta

Céklasaláta kecskesajttal

Gödöllő nevét onnan kapta, hogy régen ez egy olyan hely volt, ahol sok kecskegida született. Gödölye = kecskegida, ellő = ellik. Tehát „gödölye ellő” = kecske ellő hely.

Van olyan verzió is, hogy a „gede legelő” vagy „gede elő” szavakból jön. Gede = kecske régies neve.

Ez a legenda inspirált bennünket arra, hogy elkészítsünk egy egészséges, vitamindús, kecskesajtos salátát.

A kecskesajt karakteres, mégis elegáns ízvilága jól tükrözi Gödöllő természetközeli hangulatát.

A saláta könnyed formában kapcsolja össze a helyi történetet a gasztronómiával.

Hozzávalók:

1kg cékla

1 evőkanál édesítő vagy cukor

1 teáskanál só

 kevés bors

1 kanál olaj

6 evőkanál balzsamecet

2  nagyobb alma 

20 dkg pörkölt dió

20 dkg kecskesajt

Díszítéshez:

spenót, vagy mangold levél

piros vagy fehér retek

narancs

petrezselyemzöld

Elkészítés:

A céklát meghámozzuk, 1 cm-es kockákra vágjuk és tűzálló tálba tesszük.

Belekeverjük az olajat, balzsamecetet, sót, cukrot, borsot, és lefedve kb. 2 órát sütjük.

Kihűlve hozzáadjuk a kecskesajtot, almát, diót, és díszítjük.

Hűtőben 2 napig eláll ez az értékes vitaminokkal teli, egészséges, ízletes, tápláló, kalóriaszegény  étel.

Jó étvágyat kívánunk hozzá!

A Jövő-szövő nagyik csapata

Pohárkrém desszert

Sissi narancsos-mandulás pohárkrém desszertje

Sissi, köztudottan, vigyázott az alakjára. Odafigyelt, hogy mikor, mit és mennyit egyen. Egy édességnek, azonban, nem tudott ellenállni, a firenzei narancsos-mandulás keksznek, a Florentiner-nek. Tiszteletére alkottuk meg, eme keksz modern, pohárdesszert változatát, természetesen kalóriaszegény kivitelben.

Hozzávalók:

A kekszes réteghez

15     dkg zabpehely
15     dkg darált mandula
 5      dkg teljes kiőrlésű liszt
10     dkg finom liszt
12     dkg vaj
7       dkg méz vagy porcukor
1       db tojás
csipet só
1 csomag sütőpor
pár csepp mandula aroma (elhagyható)
1 (bio) narancs reszelt héja
étcsokoládé reszelék ( a kész, összetört kekszhez keverni )

A krémes réteghez:
(három pohárkrémhez elegendő)

1 db 450 gramm görög joghurt
1 db narancs
ZUEGG cukormentes narancslekvár
édesítő, esetleg cukor, de el is hagyható

Díszítéshez:

narancs cikkelyek
durvára vágott, pirított mandula
citromfű levél, ibolya virág
70%-os étcsoki reszelék

Elkészítés:

A keksz hozzávalóit összegyúrjuk. A tésztából golyókat formázunk, tepsire rakjuk, ellapítjuk és 180 fokra melegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük.

A lereszelt héjú narancsot félbevágjuk és a húsát kikaparjuk a hártyák közül, közben a levét is felfogjuk. Ezeket hozzáadjuk a joghurthoz. Ízlés szerint ízesítjük, majd szűrőbe téve – 1-2 órán keresztül, hűtőben – lecsöpögtetjük. (A lecsöpögtetett lé megiható, nagyon finom.)

Egy pohárba, elkezdjük rétegezni a hozzávalókat:
apróra tördelt keksz az étcsokoládé reszelékkel, narancslekvár, ízesített joghurt majd újra keksz. Két-három réteg után joghurttal fejezzük be és díszítjük.

A fel nem használt keksz a reggeli kávéhoz is elfogyasztható.

Jó étvágyat kívánnak a Jövő-szövő nagyik!