Dr. Klacsmann László

Innen: Gödöllő
A lap korábbi változatát látod, amilyen GWiki (vitalap | szerkesztései) 2024. július 8., 13:13-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Dr Klacsmann László

Dr. Klacsmann László (Budapest, 1915. április 13. - Gödöllő, 2010. április 1.) Kossuth-díjas szülész-nőgyógyász szakorvos.

A Klacsmann Dorottya által írt teljes pályázati anyag, amelyet a "Mi vagyunk Gödöllő" történetíró pályázatra adott le itt olvasható.


Élete

1915. április 13-án született Budapesten, a Városmajor utcai Klinikán (ma Érsebészeti). Édesapja, Klacsmann Károly egy szobabútor árát fizette a szülésért, hogy fiát magyar gyereknek anyakönyvezzék, mivel ők akkoriban Belgrád mellett, Zimonyban éltek. Édesanyja, Tomor Szeréna erdélyi származású tanítónő volt, ezen kívül perzsaszőnyegszövő iskolát tartott fenn. A II. világháborúban egy részeg orosz tiszt lőtte agyon.

1929-ben a nagy gazdasági világválság idején őket is utolérte a végzet: szülei elszegényedtek, apja elvesztette minden vagyonát, mert „jóakarói” belerángatták egy bányavásárlásba, ami ugyan gazdag volt ércben, de nem vezetett hozzá vasút, így belebukott vállalkozásába.

Az ifjú Klacsmann László

Elemi- és középiskolai tanulmányait Zimony/Zemunban Jugoszláviában folytatta, 1934-ben érettségizett. Érettségi után minden nehézség nélkül bekerült a jogi egyetemre, de fél év után ott is hagyta, mert valójában az orvosi pálya vonzotta. Késve került át az orvosi karra (belgrádi Orvosi Egyetem), nagyon keményen meg kellett küzdenie a tanulnivalókkal. Így esett, hogy itt is bukással kezdte – szülészetből kétszer próbálkozott hiábavalóan. Professzora le is tett róla: „Magából fiam, sose lesz szülész!” Ekkor fogadta meg, hogy márpedig kiváló szülész lesz belőle mint példaképe, Semmelweis Ignác.


Munkássága

Az egyetem elvégzése után, 1940-ben a zimonyi Irgalmas Nővérek Kórházában kapott állást. Akkoriban nem kellett rezidensként működni, rögtön bedobták a fiatal doktort a mélyvízbe, ahogy azt már medikus korában megtették vele. Munkájáért fizetést és élelmezést kapott.

1940. áprilisában behívták katonának a jugoszláv hadseregbe. Orvosként tiszti rangot kapott. Az albán határ mellé helyezték századukat, ahol az volt a feladata, hogy szervezze meg a tábor rendjét egészségügyi szempontból. A német-jugoszláv háború alatt a valjenovói kórházban tevékenykedett, 1941. áprilisa és júniusa között. Jugoszlávia felbomlása, illetve a Délvidék visszacsatolása után a zombori Városi Kórház belgyógyászati, később szülészet-nőgyógyászati osztályán dolgozott segédorvosként, majd 1942. augusztusától megbízott osztályvezetőként.


Dr. Klacsmann László


A háború nagy változást hozott a multinacionális országban: felütötte fejét az idegengyűlölet. Ekkor úgy döntött, repatriál. Nővére Szegedre ment férjhez és a szülei is odaköltöztek. Dr. Klacsmann László a Szegedi Egyetem Női Klinikájának lett díjtalan klinikai gyakornoka 1943. augusztusától. Szakorvosi képesítésének megszerzése érdekében döntött úgy, hogy Dr. Batizfalvi János professzortól szeretné a szakmát elsajátítani.

1944. októberében a magyar hadsereg kötelékébe került, a Kárpátok vonulatát védte egy utász zászlóaljban, amíg orosz fogságba nem esett. Jánosházán, 1945. május-augusztusa között szervezte a közegészségügyet a hadifoglyok között. A hadifogságból több társával együtt sikerült megszöknie. Erről írt a vele együtt raboskodó Joó László színész is a Burokban születtem című önéletírásában. Szökése után visszatért Szegedre, majd Ózdra került a Vasgyári Kórház nőgyógyászati és sebészeti osztályára, alorvosként.

Egy évet dolgozott alorvosként a Vöröskereszt Gyógyfürdő Kórházban is, ahol megismerte későbbi feleségét, aki isiászát ment oda kezeltetni. 1948-ban kötött házasságot Kertész Valériával. Házasságukból két gyermek született.

1947. februárjában tett sikeres szakvizsgát a szülészet nőgyógyászat tárgyköréből.

A Vöröskereszt Erzsébet Kórház (későbbi Sportkórház) lett az újabb munkahelye. Itt vált példaképévé Dr. Salacz Pál egyetemi magántanár, a „Tanár Úr”, aki a szakma minden csínjára-bínjára megtanította.

A Sportkórházba bejárt Erdélyi Gyula doktor, aki a gödöllői Szülészetet vezette. Egyszer-kétszer ő is kijárt Erdélyi Gyulát helyettesíteni, míg fel nem ajánlotta, hogy cseréljenek. Klacsmann kapva kapott az alkalmon, hisz így önálló főorvosként tevékenykedhetett. 1952 ősze már [[Gödöllő]n találta, de hivatalosan 1953. január elsejétől vette át a gödöllői kórház vezetését.


Gödöllő

1953. január elsejétől 1979. június 30-ig volt a gödöllői Járási, majd Városi Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztály vezetője, egyben igazgató főorvosa. A 26,5 év alatt 73 616 beteget ápoltak, ebből 61 053 szülészeti, 12 546 nőgyógyászati eset és 17 háborús sérült volt az 1956-os forradalom következtében. Szülések száma: 26 592, vetélések száma: 28 995 – ebből művi vetélés: 23 611, méhen kívüli terhesség 200, konzervatív kezelésben részesült 5 266 fő.

A gödöllői Városi Kórház épülete

Az 1956-os forradalom idején a városi Forradalmi Bizottság elnöke volt.

A gödöllői Városi Kórházat 1930-ban, Tauffer Vilmos professzor tervei alapján építették fel a gödöllői Egészségügyi Mintajárásban. A mintajárást amerikai tapasztalatok alapján, amerikai pénzen, nevezetesen a Rockefeller Alapítvány segítségével alakították ki, Dr. Johan Béla egészségügyi államtitkár szervezésében. Az eredetileg 16 ágyas szülőotthonból Dr. Klacsmann László igazgatósága alatt 50 ágyas szülészeti osztállyá vált.

1956-tól engedélyezték a legális terhesség-megszakításokat az Abortusz Bizottságok felállításával. Ebbe Dr. Klacsmann László haláláig nem tudott belenyugodni, mindvégig küzdött ellene. De erről valljon Ő maga: „Terhesség-megszakítást elvi okokból nem végeztem. Úgy éreztem, egy életet megszakítani főbenjáró bűn. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem végeztem el a beavatkozást, ha annak indoka súlyos betegség, vagy az anya életének veszélyeztetése volt, mert az egészen más. De szerintem ez olyan durva beavatkozás, amelyet később a nők nagy része nem tud feldolgozni és soha el nem múló sebeket hagy bennük. Számomra ez derült ki, mivel sok olyan nővel beszéltem, akik túlestek a műtéten. Hatvanhat évig voltam a szakmámban, higgye el, elég tapasztalatot szereztem. Ezalatt a hatvanhat év alatt úgy végeztem munkámat, ahogyan azt az eskümben megfogadtam.” (Korondi Judit: Hippokratész szellemében – beszélgetés Dr. Klacsmann László-val; Gödöllői Szolgálat, 2004. április 29.)

Az utolsó fotó a dolgozókról a Városi Kórház bezárásakor. 1979.

Szülészeti műtéteket, nőgyógyászati műtéteket hajtottak végre, ezer császármetszésből csak 4 haláleset fordult elő. Egyéb feladatként terhestanácsadást tartottak a kórház orvosai a szülészeti és nőgyógyászati tevékenységen kívül. „Négy helyett már a hatszori megjelenést szorgalmaztuk. De a tanácsadások is egyre újabb szempontok szerint bővültek. Ilyen az RH- és vércsoportszűrés, cytológiai vizsgálatok, AFP-szűrés, a belső vizsgálatokon kívül alkalmanként ultrahang kontroll.”

A Vöröskereszt felkérésére rákszűrést végeztek a környező községekben és az üzemekben is. A Rendelőintézet megalakulásáig a kórház orvosai látták el az elsősegély-nyújtást, később csak rendelési időn túl és hétvégeken. Részt vettek a medikus képzésben is, fogadva a nyári gyakorlatra érkező szigorló orvosokat. Az ápolónőképzőben előadóként szerepeltek, de a mentőápolók képzésében is részük volt. Klacsmann doktor önként vállalt kötelezettsége volt a felvilágosító előadások tartása a gimnáziumban és a Madách iskolában.

A kórházat 1979. június 30-án zárták be, a város akkori vezetői közül senki se vette a fáradtságot, hogy elbúcsúztassa ezt a lelkes kis csapatot. 82 éves korában vonult nyugállományba. Élete végéig Gödöllőn élt.


Kitüntetései

Katonai:

1944. december 4. Első fokozatú (kardos és koszorús) Tűzkereszt kitüntetés a karpaszományos őrmester részére

1945. március 2. Magyar bronz Vitézségi Érem – őrmesteri kitüntetés


Szakszervezeti:

Ezüst, bronz, arany: Hűséggel a nép egészségéért jelvény

1972. VII. 1. Arany törzsgárda jelvény

1976. VII. 1. Arany aranykoszorús törzsgárda jelvény

1986. VII. 1. Péterfy Sándor utcai Kórház oklevele törzsgárda tagságról


Vöröskereszt:

1976. június 6. Kiváló egészségnevelő munkáért jelvény

1977. július 1. Ezüstérem


Városi:

1972. július 1. Oklevél 20 éve folytatott eredményes eü. munkáért

1988. július 1. Gödöllő egészségügyéért emlékplakett

1993. július 1. Gödöllő egészségügyéért emlékplakett

1987. március 25. 40 éves jubileumi jutalom (Péterfy Kórház)

2004. július 1. Lumniczer-díj (Lumniczer Sándor alapítvány)


Politikai:

1991. október 1956-os emlékérem (MDF=Magyar Demokrata Fórum)


Könyvei

1961. június 1. Rendellenes méhűri vérzések- továbbképző előadás kollégáknak

1968. A fertilitás kérdése collumrehabilitatio után Dr. Tornai - Dr. Klacsmann

1975. A dysmaturitas okai és következményei Dr. Klacsmann - Dr. Petrás Barna

1978. A gödöllői Kórház 10 évi kolposzkópos leleteinek értékelése Dr. Klacsmann- Dr. Brasch Pest megyei Orvosi napok tudományos közleményei


Források

Hippokratész szellemében - beszélgetés Dr Klacsmann Lászlóval. In: Gödöllői Szolgálat, 2004. április 29., 3. old.

In memoriam Klacsmann László (1915-2010). In: Gödöllői Szolgálat, 2010. április 14., 5. old.