„Dr. Mészáros István” változatai közötti eltérés

Innen: Gödöllő
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Nincs szerkesztési összefoglaló
Nincs szerkesztési összefoglaló
 
(27 közbenső módosítást, amit 3 másik szerkesztő végzett, nem mutattunk)
1. sor: 1. sor:
'''Dr. Mészáros István''' (Újpest, 1910. január 11. - Gödöllő, 2006. május 11.) kutató állatorvos, vallását gyakorló, hívő keresztény ember. Mészáros István kimagasló szakmai, tudományos és egyháztársadalmi tevékenysége mellett példás családi életet élt és négy gyermeket nevelt annak a közösségnek – a magyar nemzetnek.
'''Dr. Mészáros István''' (Újpest, 1910. január 11. - [[Gödöllő]], 2006. május 11.)  
Kossuth-díjas állatorvos, egykori református egyházmegyei és egyházközségi főgondnok, egyházkerületi világi főjegyző,  
Gödöllő város díszpolgára




[[Fájl:Idősebbtabló.jpg|200px|thumb|left|Mészáros István]]


== Életpályája ==
[[Fájl:meszaros2.jpg|bélyegkép|jobbra|400px|Mészáros István]]
Budapesten , a Lónyai Református Főgimnáziumbanban érettségizett, majd, állatorvosi oklevelet szerzett 1933-ban. A doktori fokozatot 1934-ben szerezte meg, Summa cum laude minősítéssel. 1933-1936 között gyakornok, majd tanársegéd az Állatorvosi Főiskola Szülészeti Tanszékén, majd egy évet az Országos Állategészségügyi Intézetben dolgozott. 1937-ben Sopronba került gyakornokként, majd Nagylétán lett járási állatorvos. Innen került Gödöllőre 1939-ben mint járási állatorvos, de a Koronauradalom, – az Egyetemi Tangazdaság elődje megbízta – 12.000 holdas gazdasága állategészségügyi feladatainak ellátásával is. Itt végezte az Állatorvosi Főiskola hallgatóinak gyakorlati képzését is. Ezt a tisztséget 1946-ig töltötte be.


Mivel már egyetemi tanulmányai idején az állatorvosi szülészet és a meddőség problémáival foglalkozott, 1946-ban a Földművelésügyi Minisztériumba került, ahol fő feladatként a háborúban megtizedelt állatállomány gazdaságos szaporítása és a genetikai állomány javítása képezte. Először az Állat-egészségügyi, majd az Állattenyésztési Főosztályra került, ahol az állattenyésztő gazdaságok állategészségügyi felügyeletét látta el és irányította a meddőség elleni védekezést. Bevezette és irányította a mesterséges termékenyítést a ló-, a szarvasmarha- és a juhtenyésztésben.
==Családja==


Külföldi útjai során megismerkedett az ott már alkalmazott inszeminációs gyakorlattal, s tapasztalatai meggyőzték arról, hogy a háború következtében megfogyatkozott, minőségileg leromlott állatállomány szaporításának, minőségi javításának itthon is ez lehet a járható útja.
Apai ágon dunapataji származású volt, „pataji” gyökereit egész életében számon tartotta. A földműves gazdálkodó családból származó édesapja a rendőri hivatást választotta, Pesten kapta kiképzését, és ott is alapított családot. A négygyermekes família az első világháború idején került Csepelre, ahol az édesapa alhadnagyként szolgált a kapitányságon.  


1950-től 1965-ig az Állattenyésztési Kutatóintézet Szaporodásbiológiai osztályát vezette, majd 1965-ben ő szervezte meg a Központi Mesterséges Termékenyítő Főállomást, aminek 1977-ben történt nyugdíjazásáig igazgatója volt.  
István, harmadik fiúgyermekként gimnáziumot végzett, majd állatorvosi tanulmányait a katonaság kötelékében, ún. egyetemi században végezte, ami tandíjmentességgel és némi zsolddal is járt. Így igyekezett szüleit mentesíteni taníttatásának kiadásaitól. Testvérei szakmát tanultak, és abban értek el sikereket, így segítettek be közösen a családi költségvetésbe.


Évekig tanított az akkori Gödöllői Agrártudományi Egyetemen, levelező tagja volt az Olasz Állattenyésztési Tudományos Egyesület Mezőgazdasági Akadémiájának. Elnöke volt a Magyar Állattenyésztők Egyesülete szaporodásbiológiai szakosztályának. Oktatott az Állatorvostudományi Főiskolán, majd Egyetemen, ahol tevékenységéért (honoris causa) tiszteletbeli doktori címmel tüntették ki. Tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Állategészségügyi Bizottságának, s vezetője a Szaporodásbiológiai Albizottságnak.
Csepelen ismerte meg feleségét, a tanítóképzőbe járó Szabó (szül.: Niederkirchner) Máriát, akivel 1937-ben keltek egybe, és akivel 62 évet élt szeretetteli házasságban. Négy gyermekük: dr. Mészáros István (sebész, urológus, 1938-2023), dr. Mészáros László (állatorvos, 1941-2008), Mészáros György (mezőgazdasági gépészmérnök, 1944-2021) és dr. Mészáros Zsuzsanna (fogorvos, 1955-) már Gödöllőn születtek, nevelkedtek.  


A kiváló főállatorvos kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréseként magas állami kitüntetésekben részesült.
Az egykori Mária Valéria, ma Táncsics Mihály úton, a Kálváriával szemben, a mai játszótér helyén laktak, egy – az 1970-es évekbeli lakótelepépítés idején lebontott - polgári házban. A családban csak „A Gödöllő”-nek, majd „A régi Gödöllő”-nek emlegetett házuk bontását [[Remsey Gábor]] örökítette meg helytörténeti jelentőségű kisfilmjei egyikén.


67 éves korában ment nyugdíjba.
[[Fájl:Családicsoport.jpg|200px|thumb|right|A Mészáros István feleségével és gyermekeivel]]


9 unokájuk látott napvilágot, miután első unokájuk születésekor lelte halálát. Gyermekei, unokái közül többen is Gödöllőn telepedtek le.
A Mészáros-család - amely déd- és ükunokákkal azóta is gyarapszik - példaállító családfőként tekint rá, és szeretettel ápolja emlékét.


== Munkássága ==
[[Fájl:meszaros.jpg|bélyegkép|jobbra|220px|Mészáros István]]
Sosem titkolta, hogy vallását gyakorló, hívő keresztény ember. Ezért is jelentett számára fokozott kihívást munkája. Kizárólag tudásával, szakmai érvekkel tudta védeni igazát, elképzeléseit, mert politikai hovatartozásával azoknak más súlyt nem adhatott. Sokszor kellett külföldi példákra hivatkozva megküzdenie a munkafeltételek biztosításáért az eredmények elérése érdekében. Dr. Mészáros István 1942 óta (57 éven át) a Gödöllői Református Egyházközség presbitere, 1944-től főgondnoki tisztségét töltötte be. Egy ideig zsinati rendes tag, egyházkerületi főjegyző, majd 1952-1990 között az Észak-Pesti Egyházmegye, majd a Dunamelléki Egyházkerület gondnoka, főjegyzője volt. Nagy érdemei voltak a Gödöllői Református Líceum megalapításában és az 1992-es elindításában.


Mint régi cserkész segítette a gödöllői cserkészmozgalom újjáélesztését. Érdemeket szerzett Teleki Pál szellemi hagyományának ápolásában, emlékének megőrzésében, mint a Teleki Pál Egyesület alapító tagja, majd elnöke. Az egyesület tisztségviselőjeként segítette a gödöllői Jamboree emléktábor megszervezését. Része volt abban, hogy Teleki Pál sírja rendezésre került, a város vezetése szobrot állított a volt államférfi és cserkész emlékének.


==Életútja==
Dr. Mészáros István Újpesten született, a Lónyai utcai Református Gimnáziumban érettségizett, majd az Állatorvosi Főiskolán, katonai szolgálat mellett 1933-ban szerzett doktori diplomát summa cum laude minősítéssel.


[https://hu.wikipedia.org/wiki/Hetzel_Henrik Hetzel Henrik] professzor felfigyelt a tehetséges és ambiciózus fiatalemberre, és meghívta az Állatorvosi Főiskola általa alapított Szülészeti Tanszékére. Az Országos Állategészségügyi Intézetben tevékenykedett 1936-ban egy éven át, majd két évig Nagylétán dolgozott.


== Szakmai tevékenysége ==
1939-től [[Gödöllő]]n először járási állatorvos, azután pedig a koronauradalom főállatorvosa volt, irányítva a 12 000 holdas terület állattenyésztését és állategészségügyét.


Bevezette és irányította a mesterséges termékenyítést a ló-, a szarvasmarha- és a juhtenyésztésben. Egy új eljárás, a mesterséges megtermékenyítés kidolgozásával, majd ilyen állomások szervezésével, irányításával bízták meg. E feladatkörében létrehozta ezeknek az intézményeknek az országos hálózatát. Lehetőséget kapott arra, hogy kutatásaival is segítse ezt a munkát. Kiemelkedő szakmai tevékenysége révén hamarosan egész Európában elismerték a magyar szaporodásbiológiát. A kutató állatorvos újításairól, találmányairól sokat írt az akkori szakmai sajtó, előadásai iránt óriási volt az érdeklődés.
Élete, munkássága szorosan összekapcsolódott [[Gödöllő]]vel, ahol 1939-től haláláig, mintegy 67 éven át élt.
1946 és 1964 között a Földművelődésügyi Minisztériumban az Állattenyésztési Főosztályon dolgozott, Gödöllőről főleg „villamoson” (HÉV-vel) járt be a fővárosba. Feladata a mesterséges termékenyítés magyarországi megszervezése volt, részben miatta került a mesterséges termékenyítő állomások országos központja éppen Gödöllőre.  


Egyetemi szakkönyveket és jegyzeteket írt, állatorvos-történeti tanulmányt jelentetett meg.
Sikeres tevékenységét 1963-ban (két korábbi sikertelen felterjesztés után, amikor – vélhetően egyházi elköteleződése miatt - nem kaphatta meg az elismerést, végül) a Kossuth-díj bronz fokozatával jutalmazták.


A szülői házból örökölt békés természete, kötelességtudata, katonai neveltetése, és keresztyén hite, a református egyházhoz való elkötelezett tartozása szabtak határozott irányt életének. Puritán protestáns személyiségének kisugárzása volt.
Több évtizeden keresztül szolgálta a [https://www.reformatus.hu/ Magyarországi Református Egyházat]. 1942-től kezdve 57 éven át volt presbiter, 1944-től lett a [https://refgodollo.org/ Gödöllői Református Egyházközség] gondnoka (majd főgondnoka), amely tisztséget mintegy 55 évig áldozatos munkával töltött be, dacolva a korszellem egészen más típusú (egyházellenes, ateista) ideológiai elvárásaival. Mindemellett több mint 30 évig volt egyházmegyei gondnok, a [https://www.dmrek.hu/ Dunamelléki Egyházkerületben] pedig főjegyzői tisztet töltött be. Büszkén nyilatkozta, hogy egyházkerületi főjegyzői tisztségét legidősebb fia, István vette tőle át, második fia, László évtizedekig Dunapatajon szolgált presbiterként, majd főgondnokként, harmadik fia, György pedig, szintén presbiterként a gödöllői egyházközségnek volt igen aktív tagja, elévülhetetlen érdemeket szerezve a helyi református oktatás újraindításában, a [https://grl.hu/ Gödöllői Református Líceum] megalapításában.
Alapító tagja és első elnöke volt a [http://telekipal.hu/ Gróf Teleki Pál Egyesületnek].
Életében fontos szerepet töltött be a cserkészet, aktívan részt vett az 1933-as gödöllői Világdzsembori 60 éves évfordulójára 1993-ban rendezett gödöllői Dzsembori-emléktábor megszervezésében.
Közéleti tevékenységéért 1999-ben Gödöllő Város Önkormányzata az elsők között avatta a város díszpolgárává, Dr. Habsburg Ottót, Dr. Fényi Ottó Józsefet és Kirchhofer Józsefet követően.
97. életévében, családi körben, békében hunyt el. Gödöllő városa saját halottjává nyilvánította. Feleségével közös sírja a gödöllői Dózsa György úti temetőben található, helyi védelmet élvez.
==Munkássága==
A háborúban megtizedelt állatállomány gazdaságos szaporítására és a genetikai állomány javítására irányult kutatómunkája. Ezért a mesterséges termékenyítés állomásainak rendszerét fejlesztette tovább.
A mesterséges termékenyítés rövid időn belül elterjedt az állattenyésztésben és jelentős eredményeket hozott. Mészáros István fáradhatatlan volt a szervezésben, laboratóriumot, termékenyítő állomások sorát építette ki szerte az országban, elhivatott csapatot alakított ki, inszeminátorokat képezett.
[[Fájl:Mikroszkóppal.jpg|200px|thumb|left|Munka közben]]
Sikerrel lobbizott a különböző kommunista/szocialista kormányoknál. Maga is aktívan művelte a tudományt, szakkönyvet, tankönyvet írt.
Szaporodásbiológiát oktatott Budapesten a Maglódi úton az Állategészségügyi Felsőfokú Technikumban, és az Agrártudományi Egyetemen.
Az 1960-as évek második felétől az Országos Mesterséges Termékenyítő Központ igazgatójaként bekapcsolta az országot a szarvasmarha-tenyésztés nemzetközi integrációjába.
Angolul és németül beszélt, nemzetközi konferenciákon adott elő. Volt, hogy hívták egész munkatársi gárdájával együtt, hogy költözzenek át külföldre, de ő sosem szeretett volna máshol élni. Adódtak volna tehát anyagilag jobban jövedelmező lehetőségei, de ő büszke volt arra, hogy azt csinálta, amit szeretett, és mindezzel hazájában ért el sikereket.
==Művei, publikációi==
A [https://univet.hu/wp-content/uploads/2023/10/MAL-2023-10_content.pdf Magyar Állatorvosok Lapjában], az [https://vmri.hu/acta-veterinaria-hungarica Acta Veterinariában], az [https://magyarmezogazdasag.hu/allattenyesztes/ Állattenyésztésben] több, mint hatvan szakközleménye jelent meg, és nem csak itthoni, hanem külföldi szaklapokban is.
Fő műve: [https://www.antikvarium.hu/konyv/bolcshazy-kalman-allatorvosi-szuleszet-i-42812-0 Hetzel Henrik,  Bölcsházy Kálmán,  Mészáros István: Állatorvosi szülészet II. Mezőgazdasági Kiadó, 1962.]
==Díjai, elismerései==
Munkája elismeréseképpen a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusi fokozatot adományozott neki, alma matere pedig előbb címzetes professzorának habilitálta, majd Honoris Causa doktorává fogadta.
1963-ban [https://hu.wikipedia.org/wiki/Kossuth-d%C3%ADj Kossuth-díjat] kapott.
Két alkalommal tüntették ki a Munka Érdemrenddel, másodszor 1977-ben arany fokozattal, amikor 67 évesen nyugdíjba vonult.
Az [https://konyvtar.univet.hu/plak/p72aujh.htm Újhelyi Imre-emlékérem] egyik első kitüntetettje volt.
Külföldi levelező tagja volt a Milánói Mezőgazdasági Akadémia Állattenyésztési tagozatának.
1999. évben Gödöllő Város Önkormányzata egyik első [https://www.gvkik.hu/wiki/index.php/G%C3%B6d%C3%B6ll%C5%91_V%C3%A1ros_D%C3%ADszpolg%C3%A1ra díszpolgárának] választotta.
Maradandó életművet alkotott.
==Anekdoták, családi történetek==
Az ún. [https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1kosi-korszak Rákosi]- és [https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1g_1957%E2%80%931989_k%C3%B6z%C3%B6tt Kádár-korszakban] a hatalom részéről egyházi szerepvállalását bár nem nézték jó szemmel, saját bevallása szerint református keresztyén hitét soha nem tagadta meg, és ezt végül felettesei is eltűrték, mert a munkájára szükségük volt.
A szaporodásbiológia területén végzett szakmai tevékenységét ugyanis a szovjet kollégák, illetékesek is dicsérték. Amikor a minisztériumban dolgozott, nagypéntekenként például akkor is kiszakított egy-egy órát, hogy elmenjen délelőtt a templomba.
Volt, hogy innen egyenesen a pártbizottságra kellett tárgyalásra mennie, táskájában a Bibliával és a zsoltárral.
[[Fájl:Nagycsoport.jpg|200px|thumb|right|]]
Az 1950-es évek kínzó élelmiszer- azon belül húshiánya idején közvetlenül [https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1kosi_M%C3%A1ty%C3%A1s Rákosi Mátyással] tárgyalt a szarvasmarha tenyészállat-állatállomány jelentős részének levágásáról, a mesterséges termékenyítőállomások telepítéséhez szükséges források biztosításáért cserébe. Az eljárás beindításának idején, szabotázst sejtetve számos szkeptikus rosszakarója akadt (ami ebben a korszakban szó szerinti egzisztenciális fenyegetést jelentett, mondhatni élet-halál kérdés volt), emiatt az állatok levágását követően, a mesterséges termékenyítési program sikerének beigazolódását várva hetekig bujkálnia kellett.
Szakmai eredményessége és sikerei ellenére a „Rákosi-vészkorszak” majd a Kádári megtorlás időszaka számára is egy feszültséggel teli időszak volt. Az országos termékenyítő állomásokat, telephelyeket látogatva, a vidéket járva mindig otthonosan és viszonylagos nyugalomban érezte magát, de amint a kiszállásokból hazafelé tartva meglátta újra a főváros fényeit, összeszorult a gyomra.
1952-ben államosították, elvették az egyházak tulajdonát, így korábbi református iskolájukat is. Az egyházközség világi vezetőjeként az akkori lelkésszel, P. Tóth Lajossal kettőjüknek kellett aláírni az államosítással kapcsolatos jegyzőkönyveket. Hálás szívvel nyilatkozott később arról, Isten kegyelméből megérhette, hogy amikor az 1990-es évek elején visszakapta az egyházközség korábbi tulajdonát, egyházközségi főgondnokként ugyancsak ő írhatta alá az erről szóló jegyzőkönyvet, és harmadik fiával, a gödöllői presbiter Mészáros Györggyel közösen vehettek részt a református oktatás újraindításában, és a Gödöllői Református Líceum megalapításában.


== Kitüntetései ==
== Kitüntetései ==


*1949 - Kiváló Munkás  
*Kiváló Munkás (1949)
*1953 - Állatorvostudományok kandidátusa  
*Állatorvostudományok kandidátusa (1953)
*1955 - Munka Érdemrend  
*Munka Érdemrend (1955)
*1963 - Kossuth-díj  
*Kossuth-díj (1963)
*1964 - Egyetemi tanári cím  
*Egyetemi tanári cím (1964)
*1977 - Munka Érdemrend arany fokozat  
*Munka Érdemrend arany fokozat (1977)
*1999 - Gödöllő Város Díszpolgára díj  
*[[Gödöllő Város Díszpolgára]] díj (1999)
*2000 - Magyar Köztársaság Elnökének Aranyérme  
*Magyar Köztársaság Elnökének Aranyérme (2000)
*Állatorvostudományi Főiskola (honoris causa) tiszteletbeli doktora
*Állatorvostudományi Főiskola (honoris causa) tiszteletbeli doktora




== Forrás ==
==Források==
 
 
„Tízéves a mesterséges megtermékenyítés Magyarországon” Népszabadság 11. lapszám (1957): 202.old.
 
„Mészáros István dr. igazgató, c. egyet. tanár nyugalomba vonult” Magyar Állatorvosok Lapja (1978): 63.old.
 
Radó Gábor: „Dr. Mészáros István, városunk díszpolgára – A tudományért és az egyházért” Gödöllői Szolgálat augusztus 12., (1999).  Közélet rovat 5. oldal, írása
 
Szabó Zsigmond: „Eszembe se jut, hogy ne patajinak tekintsem magam - Emberközelben: dr. Mészáros István Kossuth-díjas professzor” Pataji Hírlap, VIII. évf. 2. szám (41.szám): 8.old.
 
https://www.godollo.hu/varosi-dijak-kituntetesek/
 
Dr. Mészáros István: „Családi feljegyzések” kézirat


*[http://www.szolgalat.com/gszolga100113.pdf Gödöllői Szolgálat 2010 - XIX. évfolyam - 1. szám]
G. Merva Mária: Hírességek a gödöllői temetőben, Gödöllői Városi Múzeum


https://godollo.mindigis.hu/uploads/cemetery/places/2843/32-2448-dr--m%C3%A9sz%C3%A1ros-istv%C3%A1n---%C3%A9letrajz---d%C3%ADszpolg%C3%A1r-5.pdf


[[Kategória:Személyek]]
[[Kategória: Személyek]]
[[Kategória:Orvosok]]
[[Kategória: Mészáros család]]
[[Kategória: Híres Gödöllői Családok]]

A lap jelenlegi, 2024. július 8., 10:57-kori változata

Dr. Mészáros István (Újpest, 1910. január 11. - Gödöllő, 2006. május 11.) Kossuth-díjas állatorvos, egykori református egyházmegyei és egyházközségi főgondnok, egyházkerületi világi főjegyző, Gödöllő város díszpolgára


Mészáros István


Családja

Apai ágon dunapataji származású volt, „pataji” gyökereit egész életében számon tartotta. A földműves gazdálkodó családból származó édesapja a rendőri hivatást választotta, Pesten kapta kiképzését, és ott is alapított családot. A négygyermekes família az első világháború idején került Csepelre, ahol az édesapa alhadnagyként szolgált a kapitányságon.

István, harmadik fiúgyermekként gimnáziumot végzett, majd állatorvosi tanulmányait a katonaság kötelékében, ún. egyetemi században végezte, ami tandíjmentességgel és némi zsolddal is járt. Így igyekezett szüleit mentesíteni taníttatásának kiadásaitól. Testvérei szakmát tanultak, és abban értek el sikereket, így segítettek be közösen a családi költségvetésbe.

Csepelen ismerte meg feleségét, a tanítóképzőbe járó Szabó (szül.: Niederkirchner) Máriát, akivel 1937-ben keltek egybe, és akivel 62 évet élt szeretetteli házasságban. Négy gyermekük: dr. Mészáros István (sebész, urológus, 1938-2023), dr. Mészáros László (állatorvos, 1941-2008), Mészáros György (mezőgazdasági gépészmérnök, 1944-2021) és dr. Mészáros Zsuzsanna (fogorvos, 1955-) már Gödöllőn születtek, nevelkedtek.

Az egykori Mária Valéria, ma Táncsics Mihály úton, a Kálváriával szemben, a mai játszótér helyén laktak, egy – az 1970-es évekbeli lakótelepépítés idején lebontott - polgári házban. A családban csak „A Gödöllő”-nek, majd „A régi Gödöllő”-nek emlegetett házuk bontását Remsey Gábor örökítette meg helytörténeti jelentőségű kisfilmjei egyikén.

A Mészáros István feleségével és gyermekeivel

9 unokájuk látott napvilágot, miután első unokájuk születésekor lelte halálát. Gyermekei, unokái közül többen is Gödöllőn telepedtek le. A Mészáros-család - amely déd- és ükunokákkal azóta is gyarapszik - példaállító családfőként tekint rá, és szeretettel ápolja emlékét.


Életútja

Dr. Mészáros István Újpesten született, a Lónyai utcai Református Gimnáziumban érettségizett, majd az Állatorvosi Főiskolán, katonai szolgálat mellett 1933-ban szerzett doktori diplomát summa cum laude minősítéssel.

Hetzel Henrik professzor felfigyelt a tehetséges és ambiciózus fiatalemberre, és meghívta az Állatorvosi Főiskola általa alapított Szülészeti Tanszékére. Az Országos Állategészségügyi Intézetben tevékenykedett 1936-ban egy éven át, majd két évig Nagylétán dolgozott.

1939-től Gödöllőn először járási állatorvos, azután pedig a koronauradalom főállatorvosa volt, irányítva a 12 000 holdas terület állattenyésztését és állategészségügyét.

Élete, munkássága szorosan összekapcsolódott Gödöllővel, ahol 1939-től haláláig, mintegy 67 éven át élt. 1946 és 1964 között a Földművelődésügyi Minisztériumban az Állattenyésztési Főosztályon dolgozott, Gödöllőről főleg „villamoson” (HÉV-vel) járt be a fővárosba. Feladata a mesterséges termékenyítés magyarországi megszervezése volt, részben miatta került a mesterséges termékenyítő állomások országos központja éppen Gödöllőre.

Sikeres tevékenységét 1963-ban (két korábbi sikertelen felterjesztés után, amikor – vélhetően egyházi elköteleződése miatt - nem kaphatta meg az elismerést, végül) a Kossuth-díj bronz fokozatával jutalmazták.

A szülői házból örökölt békés természete, kötelességtudata, katonai neveltetése, és keresztyén hite, a református egyházhoz való elkötelezett tartozása szabtak határozott irányt életének. Puritán protestáns személyiségének kisugárzása volt.

Több évtizeden keresztül szolgálta a Magyarországi Református Egyházat. 1942-től kezdve 57 éven át volt presbiter, 1944-től lett a Gödöllői Református Egyházközség gondnoka (majd főgondnoka), amely tisztséget mintegy 55 évig áldozatos munkával töltött be, dacolva a korszellem egészen más típusú (egyházellenes, ateista) ideológiai elvárásaival. Mindemellett több mint 30 évig volt egyházmegyei gondnok, a Dunamelléki Egyházkerületben pedig főjegyzői tisztet töltött be. Büszkén nyilatkozta, hogy egyházkerületi főjegyzői tisztségét legidősebb fia, István vette tőle át, második fia, László évtizedekig Dunapatajon szolgált presbiterként, majd főgondnokként, harmadik fia, György pedig, szintén presbiterként a gödöllői egyházközségnek volt igen aktív tagja, elévülhetetlen érdemeket szerezve a helyi református oktatás újraindításában, a Gödöllői Református Líceum megalapításában.

Alapító tagja és első elnöke volt a Gróf Teleki Pál Egyesületnek.

Életében fontos szerepet töltött be a cserkészet, aktívan részt vett az 1933-as gödöllői Világdzsembori 60 éves évfordulójára 1993-ban rendezett gödöllői Dzsembori-emléktábor megszervezésében.

Közéleti tevékenységéért 1999-ben Gödöllő Város Önkormányzata az elsők között avatta a város díszpolgárává, Dr. Habsburg Ottót, Dr. Fényi Ottó Józsefet és Kirchhofer Józsefet követően.

97. életévében, családi körben, békében hunyt el. Gödöllő városa saját halottjává nyilvánította. Feleségével közös sírja a gödöllői Dózsa György úti temetőben található, helyi védelmet élvez.

Munkássága

A háborúban megtizedelt állatállomány gazdaságos szaporítására és a genetikai állomány javítására irányult kutatómunkája. Ezért a mesterséges termékenyítés állomásainak rendszerét fejlesztette tovább.

A mesterséges termékenyítés rövid időn belül elterjedt az állattenyésztésben és jelentős eredményeket hozott. Mészáros István fáradhatatlan volt a szervezésben, laboratóriumot, termékenyítő állomások sorát építette ki szerte az országban, elhivatott csapatot alakított ki, inszeminátorokat képezett.

Munka közben

Sikerrel lobbizott a különböző kommunista/szocialista kormányoknál. Maga is aktívan művelte a tudományt, szakkönyvet, tankönyvet írt.

Szaporodásbiológiát oktatott Budapesten a Maglódi úton az Állategészségügyi Felsőfokú Technikumban, és az Agrártudományi Egyetemen.

Az 1960-as évek második felétől az Országos Mesterséges Termékenyítő Központ igazgatójaként bekapcsolta az országot a szarvasmarha-tenyésztés nemzetközi integrációjába.

Angolul és németül beszélt, nemzetközi konferenciákon adott elő. Volt, hogy hívták egész munkatársi gárdájával együtt, hogy költözzenek át külföldre, de ő sosem szeretett volna máshol élni. Adódtak volna tehát anyagilag jobban jövedelmező lehetőségei, de ő büszke volt arra, hogy azt csinálta, amit szeretett, és mindezzel hazájában ért el sikereket.

Művei, publikációi

A Magyar Állatorvosok Lapjában, az Acta Veterinariában, az Állattenyésztésben több, mint hatvan szakközleménye jelent meg, és nem csak itthoni, hanem külföldi szaklapokban is.

Fő műve: Hetzel Henrik, Bölcsházy Kálmán, Mészáros István: Állatorvosi szülészet II. Mezőgazdasági Kiadó, 1962.

Díjai, elismerései

Munkája elismeréseképpen a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusi fokozatot adományozott neki, alma matere pedig előbb címzetes professzorának habilitálta, majd Honoris Causa doktorává fogadta.

1963-ban Kossuth-díjat kapott.

Két alkalommal tüntették ki a Munka Érdemrenddel, másodszor 1977-ben arany fokozattal, amikor 67 évesen nyugdíjba vonult.

Az Újhelyi Imre-emlékérem egyik első kitüntetettje volt.

Külföldi levelező tagja volt a Milánói Mezőgazdasági Akadémia Állattenyésztési tagozatának.

1999. évben Gödöllő Város Önkormányzata egyik első díszpolgárának választotta.

Maradandó életművet alkotott.

Anekdoták, családi történetek

Az ún. Rákosi- és Kádár-korszakban a hatalom részéről egyházi szerepvállalását bár nem nézték jó szemmel, saját bevallása szerint református keresztyén hitét soha nem tagadta meg, és ezt végül felettesei is eltűrték, mert a munkájára szükségük volt.

A szaporodásbiológia területén végzett szakmai tevékenységét ugyanis a szovjet kollégák, illetékesek is dicsérték. Amikor a minisztériumban dolgozott, nagypéntekenként például akkor is kiszakított egy-egy órát, hogy elmenjen délelőtt a templomba. Volt, hogy innen egyenesen a pártbizottságra kellett tárgyalásra mennie, táskájában a Bibliával és a zsoltárral.

Nagycsoport.jpg

Az 1950-es évek kínzó élelmiszer- azon belül húshiánya idején közvetlenül Rákosi Mátyással tárgyalt a szarvasmarha tenyészállat-állatállomány jelentős részének levágásáról, a mesterséges termékenyítőállomások telepítéséhez szükséges források biztosításáért cserébe. Az eljárás beindításának idején, szabotázst sejtetve számos szkeptikus rosszakarója akadt (ami ebben a korszakban szó szerinti egzisztenciális fenyegetést jelentett, mondhatni élet-halál kérdés volt), emiatt az állatok levágását követően, a mesterséges termékenyítési program sikerének beigazolódását várva hetekig bujkálnia kellett.

Szakmai eredményessége és sikerei ellenére a „Rákosi-vészkorszak” majd a Kádári megtorlás időszaka számára is egy feszültséggel teli időszak volt. Az országos termékenyítő állomásokat, telephelyeket látogatva, a vidéket járva mindig otthonosan és viszonylagos nyugalomban érezte magát, de amint a kiszállásokból hazafelé tartva meglátta újra a főváros fényeit, összeszorult a gyomra.

1952-ben államosították, elvették az egyházak tulajdonát, így korábbi református iskolájukat is. Az egyházközség világi vezetőjeként az akkori lelkésszel, P. Tóth Lajossal kettőjüknek kellett aláírni az államosítással kapcsolatos jegyzőkönyveket. Hálás szívvel nyilatkozott később arról, Isten kegyelméből megérhette, hogy amikor az 1990-es évek elején visszakapta az egyházközség korábbi tulajdonát, egyházközségi főgondnokként ugyancsak ő írhatta alá az erről szóló jegyzőkönyvet, és harmadik fiával, a gödöllői presbiter Mészáros Györggyel közösen vehettek részt a református oktatás újraindításában, és a Gödöllői Református Líceum megalapításában.

Kitüntetései

  • Kiváló Munkás (1949)
  • Állatorvostudományok kandidátusa (1953)
  • Munka Érdemrend (1955)
  • Kossuth-díj (1963)
  • Egyetemi tanári cím (1964)
  • Munka Érdemrend arany fokozat (1977)
  • Gödöllő Város Díszpolgára díj (1999)
  • Magyar Köztársaság Elnökének Aranyérme (2000)
  • Állatorvostudományi Főiskola (honoris causa) tiszteletbeli doktora


Források

„Tízéves a mesterséges megtermékenyítés Magyarországon” Népszabadság 11. lapszám (1957): 202.old.

„Mészáros István dr. igazgató, c. egyet. tanár nyugalomba vonult” Magyar Állatorvosok Lapja (1978): 63.old.

Radó Gábor: „Dr. Mészáros István, városunk díszpolgára – A tudományért és az egyházért” Gödöllői Szolgálat augusztus 12., (1999). Közélet rovat 5. oldal, írása

Szabó Zsigmond: „Eszembe se jut, hogy ne patajinak tekintsem magam - Emberközelben: dr. Mészáros István Kossuth-díjas professzor” Pataji Hírlap, VIII. évf. 2. szám (41.szám): 8.old.

https://www.godollo.hu/varosi-dijak-kituntetesek/

Dr. Mészáros István: „Családi feljegyzések” kézirat

G. Merva Mária: Hírességek a gödöllői temetőben, Gödöllői Városi Múzeum

https://godollo.mindigis.hu/uploads/cemetery/places/2843/32-2448-dr--m%C3%A9sz%C3%A1ros-istv%C3%A1n---%C3%A9letrajz---d%C3%ADszpolg%C3%A1r-5.pdf