Lenin-szobor

Innen: Gödöllő
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Lenin-szobor

Az olvasó Lenin Varga Imre Gödöllőn elhelyezett szobra, amely 1982 és 1990 között állt a Petőfi Sándor Művelődési Központ melletti parkban. A szobrot az egykor és mostani Cserkész-szobor helyén állították ki.



A szoborról

Benedek János gödöllői tanácselnök egy elismert szobrászt, Varga Imrét bízta meg a szobor elkészítésével. Varga, aki ekkorra már számos kommunista vezető emlékművét készítette el – majd a rendszerváltoztatás után a szakrális témák felé fordult – Kossuth- és Herder-díjasnak is mondhatta magát. A művész előszeretettel ábrázolta a történelmi alakokat valamilyen hétköznapi helyzetben. A Lenin-szobor esetében sem volt ez másképp. Lenin ül és egy asztalra könyökölve olvas. Kabátját vállára vetette.


Története

Lenin-szobor felavatása 1982.

Felavatására 1982. április 4-én került sor. Pest megyében a központi április 4-i ünnepséget ekkor Gödöllőn rendezték. Cservenka Ferencné a Központi Bizottság tagja, a megyei pártbizottság első titkára mellett jelen volt Péter János, az országgyűlés alelnöke, aki egy kommunista szellemmel gazdagon átitatott beszédet is mondott. Hangsúlyozta, hogy milyen fontos az, hogy a Lenin-szobor a királyi család egykori üdülőhelyén kap helyet. Ezután a kisiskolásokkal kis magyar és szovjet zászlókat szúrattak a szobor mögötti halomba. Az ünnepség után Benedek János egy emlékplakettet adott át a szobrásznak.

1990-ben végre lehetőség nyílt arra, hogy eltávolítsák a véreskezű zsarnok emlékművét. Azóta a VÜSZI raktárában áll. Sok féle elképzelés látott napvilágot arról, hogy mi kerüljön a helyére, végül a Cserkész-szobrot állították vissza.


2016-ban a VÜSZI Kft. telephelyén, ahol a Lenin szobrot is tárolták, ipari célú csarnokot szándékoztak építeni. A csarnok kialakítása miatt az ott tárolt köztéri szobroknak új helyet kellett keresni. Gödöllő városvezetése felajánlotta a Lenin szobrot a Memento Parknak – Szoborpark Múzeumnak, ahol kommunista diktatúra szellemét megtestesítő szobrokat őriznek. A szobor múzeum alapítványának tulajdonába került.


Források


Képek


A wiki szócikket Kréz Gellért készítette.