Remsey Flóra
Remsey Flóra (Gödöllő, 1950. április 24. – Gödöllő, 2014. július 28. ) grafikus és textiltervező.
Életútja
1950. április 24-én született Gödöllőn. Édesanyja Sipos Ilma, édesapja pedig Remsey Iván, bábművész és festő volt. A Remsey család ilyenkor már többgenerációs gödöllői művészdinasztiának számított.
1975-ben a budapesti Iparművészeti Főiskola szőnyegtervező- és gobelin szakán kapott diplomát. Mesterei Bakay Erzsébet, Eigel István, Plesnivy Károly és Szilvitzky Margit voltak. Míg családja többi tagja inkább Szentendrén vitte tovább a művészi hagyományt, Remsey Flóra Gödöllőn élt és alkotott grafikusként és textiltervezőként. Fia, Remsey Dávid is művészi pályára lépett.
2014 július 28-án hunyt el Gödöllőn.
________________________________________
Munkássága
Gobelin-technikával szőtt faliképei a Remsey családban hagyományos szecessziós ihletést követik, természeti motívumokban gazdagok—viszont a hagyományos, négyszögletű gobelin-alakzat helyett munkái gyakran köríves határvonalakat vesznek fel. Mesebeli helyszíneket, figurákat is ábrázolt műveiben. Az 1990-es évektől gyakran alkalmazott ezüstpapírt, fémet, szögeket és fát kárpitjai elkészítéséhez.
Remsey Flóra munkássága rendkívül szerteágazó: gyermekkönyvet is illusztrált, valamint 1996-tól függöny-, tapéta- és bútorszövet-rekonstrukciókat készített a Gödöllői Királyi Kastély és a budapesti Királyi-palota számára. 1977-től kezdve országszerte számos kiállítása volt, és többször jelentek meg alkotásai külföldön (pl. Franciaországban, Nagy-Britanniában, Spanyolországban és Bulgáriában).
1968-1969 között dolgozott az Iparművészeti Vállalat szövőüzemében, 1969-től 1970-ig a Kispesti Textilgyár tervezője volt. Számos művészi szövetségnek volt tagja, a Kulturális Alapítvány a Textilművészetért egyesületnek pedig alapítója volt. 1999-től a Gödöllői Iparművészeti Műhely elnöke volt. 1996-ban a Kárpit határok nélkül, 2000-ben pedig a Szt. István és Műve közös alkotásában vett részt.
________________________________________
Gödöllő
Élete során Gödöllőn élt és munkálkodott. A város kulturális életében folyamatosan jelentős szerepet játszott: rendszeresen állított ki, valamint a művésztelep hagyományát követve rajzszakkört tartott, 1978-1988 között pedig gobelinszövést tanított a város művelődési központjábanban.
________________________________________
Elismerései
- 1985: Magyar Gobelin 1945-1985, a Művelődési Minisztérium Pályadíja, Műcsarnok, Budapest
- 1986: a Hincz Alapítvány Neufeld Anna-díja, Vác
- 1988: III. Váci Művészeti Fesztivál, Vác, Gödöllő Város díja
- 1990: II. Pest megyei Iparművészeti Tárlat, Szentendre, Gödöllő Város díja
- 1993: Képeslap Pályázat, 1. díj, Wageningen, Hollandia
- 1994: XIII. Fal- és Tértexil Biennálé, Szombathelyi Képtár
- 1996: XIV. Fal- és Tértextil Biennálé, Szombathely, fődíj (a Kárpit határok nélkül c. kollektív műért)
- 1997: a BÁV V. Tavaszi Tárlatának díja
- 2000: Gödöllő Városért Díj
- 2000: Élmény és Eszmény, MAOE díja, Gödöllői Királyi Kastély
- 2005: HUNGART-ösztöndíj
- 2006: Körösfői Kriesch Aladár Művészeti díj
- 2009: Ferenczy Noémi-díj
________________________________________
Emléke
Remsey Flóra halála előtt vetette fel, hogy Gödöllő várossá nyilvánításának 50. évfordulóján családja négy generációjának munkáit bemutató kiállítást szeretne rendezni. Mivel nem élhette meg tervének valóra válását, 2016-ban Gödöllő vezetői, kulturális csoportjai hozták létre a nagyszabású, öt helyszínes kiállítássorozatot. A Gödöllői Királyi Kastély Remsey Flóra életpályáját bemutató tárlatot is rendezett.
________________________________________
Forrás
- kieselbach.hu
- karpitmuveszek.hu
- kultura.hu
- librarius.hu
- artportal.hu
- godolloimuzeum.hu