Kezdőlap

Innen: Gödöllő
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gönczi Krisztina (vitalap | szerkesztései) 2022. október 11., 09:05-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez



Református templom
Magyar Királyi Postahivatal
Szauter Endre Vendéglő
Ferencz József tér
/* A Kálvária */ Kálvária
Gödöllői Pályaudvar
Szent Jakabi tófürdő



Üdvözöljük a Gödöllő Wiki oldalán!


Ezt az enciklopédiát a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ munkatársai indították 2011 őszén. Gödöllő városához számtalan kiváló személyiség neve kötődik, műemlékek, szobrok, templomok gazdagítják.

Gödöllő gyűjteményünk gazdag anyagának segítségével állítjuk össze a szócikkeket.

Kedves Látogató, online enciklopédiánk folyamatosan épül, szívesen fogadjuk észrevételeit, megjegyzéseit a szócikkeinkhez, javaslatait újabbak megírásához!
Ön is gazdagíthatja, színesítheti az enciklopédiát, ha eljuttatja a birtokában lévő fotókat, kiadványokat, információkat!


Az alábbi e-mail címre küldheti: konyvtarwiki@gvkik.hu vagy feltöltheti oldalunkra, melyhez útmutatót talál a bal oldali „segítség” szóra kattintva.

A Gödöllő Wikipédiában jelenleg 196 szócikk található.



Legújabb szócikkünk


Szobrok a Premontrei Reálgimnáziumban 1925-1948 Szobrok a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem területén

Jászóvári Premontrei Kanonokrend Gödöllői Reálgimnáziumában államosításáig számos szobor kapott helyet. Többségük mára eltűnt, elpusztult, csak Kálmán herceg-szobor és a Rákóczi-dombormű maradt meg. 1948-ban államosítják az iskolát, majd elindul az Agrártudományi Egyetem. 1962-ben az főépület felújításába kezdtek. 1965-ben elbontják a déli oldal szobrait. A kommunizmus alatt az épületből eltávolították a keresztény és nemzeti jellegű alkotásokat. Más, megromlott állapotuk miatt veszélyessé vált szobrokat (pl.: Arisztotelész és Cicero) pedig restaurátor hiányában kellett megsemmisíteni.

A 1949-ben az Agrártudományi Egyetem Gödöllőn is megkezdte működését. Az egykori Premontrei Reálgimnázium működése alatt épített szobrok szinte kivétel nélkül eltűntek. Helyükre számos új alkotás került. A Kádár-korszak beruházási rendeletei alapján az Egyetem a nagy építkezések jogán igényt tarthatott képzőművészeti alkotásokra. A műveket a Képző- és Iparművészeti Lektorátus, az Egyetem képviselői és az építészek közösen választották ki. A beruházások befejeződésével a pénzügyi források is elapadtak, kevesebb képzőművészeti alkotást tudtak megrendelni. A közelmúltban, 2011-2012-ben két újabb alkotással lett gazdagabb az egyetem.





Gödöllő

Gödöllő Város díjai

Tematikus évek

Személyek

Épületek

Természeti értékek

Művészeti csoportok

Közterületek

Emlékművek

Gazdaság

Közlekedés

Üzemek

Kisebbségek

Partnerintézmények