Heltai György

Innen: Gödöllő
A lap korábbi változatát látod, amilyen GWiki (vitalap | szerkesztései) 2024. június 7., 08:07-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

Heltai György (Nagyszalonta, 1946)

Heltai György


Életútja

Nagyszalontán született 1946-ban, a család ötödik gyermekeként. Erdély újbóli elcsatolását követően, 1947-ben Kaposvárra költözött a nyolcgyerekes család.

Édesapja 1952-ben kapott kinevezést Gödöllőn a Petőfi Sándor Általános iskolába, így Kaposvárról ide költöztek, s itt végezte általános iskolai tanulmányait. Négy idősebb testvérét követve középiskoláját a mátyásföldi Corvin Mátyás Gimnáziumban végezte, majd 1969-ben kitüntetéses középiskolai tanári diplomát szerzett az ELTE kémia-fizika szakán. Életében meghatározó szerepet játszott, hogy négy éven keresztül TTK-s hallgató létére kollégista lehetett a bölcsész Eötvös Kollégiumban. Aktív részese volt a kollégiumi életnek, a hagyományőrző megemlékezéseknek, az olykor heves vitákba torkollt nagytermi esteknek.

Az egyetem elvégzése után 1969-től 2013-ig volt a Gödöllői Agrártudományi Egyetem (ma MATE) Kémiai tanszékének oktatója. 1973-ban egyetemi doktori, 1980-ban kandidátusi fokozatot szerzett kémiai tudományból. 2006-ban védte meg az MTA doktora címét. 1981-ben egyetemi docensi, 1991-ben egyetemi tanári kinevezést kapott.1998-tól 2011-ig vezette a Kémia és Biokémia Tanszéket. 1983-tól 1986-ig dékán-helyettes, 1997-től 1999-ig dékán, 1990-1996 között a GATE tudományos rektor helyettese, 2001-től 2013-ig szakvezetője volt az általa megindított környezetmérnök képzésnek, 2009-2013 időszakban a SZIE Környezettudományi Doktori Iskolájának vezetője volt. 2013 óta emeritus professzor a MATE-n.

1976-ban TMB (Tudományos Minősítő Bizottság, bővebben: Tudományos fokozat ) ösztöndíjas tanulmányúton félévig dolgozott a Kassai Műszaki Egyetemen,1987-től két évig Humboldt ösztöndíjas vendégkutató a dortmundi Institut für Spektrochemie-ben, majd 1997-98-ban Széchenyi professzori ösztöndíjas.

Felesége a gödöllői Polgármesteri Hivatal pénzügyi vezetőjeként ment nyugdíjba. Két gyermekük, három unokájuk is Gödöllőn élnek.

Munkássága

Tudományos munkásságát a környezetkémia, az analitikai kémia és az agrokémia területén (spektrokémiai elemanalízis és speciációs analízis; a nitrogén biogeokémiai transzformációja a talaj /növény/légkör rendszerben) fejtette ki.

Főbb kutatási témakörei, amelyeken témavezetőként 15 pályázatot nyert el: Emissziós színképek fotográfiás detektálásának fejlesztése; spektrográfiás elemzési módszerek kidolgozása mezőgazdasági és környezetanalitikai célokra; stabil 15N-izotópos nyomjelzéstechnika analitikai módszereinek fejlesztés és alkalmazása a talaj/növény/légkör rendszer nitrogénciklusainak kutatására; növényvédőszerek, antidótumok és növényi regulátorok hatásvizsgálata; plazmaemissziós spektrometriai elemzési módszerek fejlesztése környezetanalitikai célokra, kromatográfiával kapcsolt speciációs analitikai technikák kidolgozása; biológiai mintaanyagok mikrohullámú feltárási módszereinek fejlesztése; felszíni vizek üledékeinek környezetanalitikája, a vízminőség-jellemzési módszerek fejlesztése az EU Víz Keretirányelvek követelményei szerint.

Ez utóbbi Gödöllőhöz is kötődik, a Rákos-patak és a hozzá kapcsolódó tórendszer hidrológiai és környezetanalitikai felmérése területén, amelyhez számos diplomamunka és általa vezetett PhD munka is kidolgozásra került.

Tudományos közéleti megbízatásai:

   1981-2014.    Az MTA Spektrokémiai Munkabizottság tagja, közben tíz évig 
   titkára, három évig elnöke,
   1994-2014.  MTA Környezet Kémiai Bizottság tagja.
   1994-1997  CEEPUS program magyar szakértői testületének tagja
   1999-2020. MKE Spektrokémiai Társaság elnökségének tagja, majd társelnöke    
   2000-2010. Society of Environmental Toxicology and Chemistry tagja
   2001-2003   Az  OTDK Kémiai Szakmai    Bizottságának elnöke
   2002-2007.  MTA Analitikai Kémiai Bizottság tagja.

Nemzetközi tudományos együttműködések keretében a Kassai Műszaki Egyetemmel, a lipcsei Stabil Izotóp Intézettel, a római Istituto Superiore di Sanita intézettel, a dortmundi Institut für Spektrochemie - vel, a bécsi Universität für Bodenkultur, és Institut für Bodenkunde intézetek munkatársaival dolgozott együtt, velük közös publikációkat jelentetett meg, közösen részt vettek Tempus és Socrates programokban, közös konferenciákat rendeztek.

Négy és fél évtizedes egyetemi oktatói pályája során az egyetemén oktatott valamennyi kémiai jellegű diszciplinában, részt vett a felvételi előkészítéstől kezdve a graduális, a posztgraduális és doktori képzési szintekig. A hetvenes- és nyolcvanas években két évtizeden keresztül oktató munkájának fő területe a Mezőgazdaságtudományi Karon folyó kémiai alapképzés volt, a kilencvenes évektől kezdve egyre intenzívebben foglalkozott környezetkémiai tárgyak oktatásával is.

Tantárgyfelelősként irányította az Általános-, Szervetlen- és Analitikai Kémia tárgyak oktatását az agrármérnök szakon, 2001-től oktatta a Kémiai Analízis, a Környezetvédelmi Analitika és a Környezeti Kémia tárgyakat, az általa 2001-ben indított környezetmérnök szakon- angolul is.

Megszervezte, illetve kidolgozta a környezetmérnöki szak tantervében kötelező tárgyként szereplő kémiai diszciplinák oktatását. Az egyetemén 1993-ban megkezdett PhD-képzésbe két alprogramba is vezető oktatóként kapcsolódott be a műszeres analízis és környezetkémia tárgyak oktatásával. A 2000-től működő Környezettudományi Doktori Iskola alapító tagja, a 2009-2013 időszakban az iskola vezetője. Eddig 15 doktorandusz szerezte meg vezetésével PhD fokozatát.

Az eddig felsorolt tudományos oktatói pálya mellett folytatta a család pedagóiai hagyományait. Nagy hatással volt életére édesapja tanítása, az örökségül hagyott iskola, a másokra figyelés képessége. Ez vezette oda, hogy a 2002-ben újonnan megnyílt gödöllői városi könyvtárban értelmiségi találkozók keretében meghívta Eötvös Kollégiumi társait, akkorra már nagyhírű tudósokat, közéleti embereket, majd sorra az évtizedek alatt mintegy 150 előadót, hogy bemutathassák a szélesebb közönségnek munkásságukat, elmondhassák az éppen aktuális témakörökben gondolataikat. Ezek a találkozók Édesapja 60-as évekbeli kezdeményezéseit folytatták, aki az ún.3T (támogatott,tűrt, tiltott) korszakában a tűrt kategóriás írókat, művészeket hívta meg iskolájába szabad eszmecserékre pedagógus kollégái nagy örömére.


Díjak, kitüntetések

Kiváló munkáért (1981,1985)

GATE emlékérem (1999)

Kassai Műszaki Egyetem Ezüst Érdemérme (2002)

OTDT Mestertanári cím (2003)

Kiváló Egyesületi Munkáért Oklevél Magyar Kémikusok Egyesülete (2007)

Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett (2010)

Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Kereszt (2011)

Kitüntető Oklevél Környezetvédelmi Műszaki Felsőoktatásért Magyar Mérnöki Kamara (2012)

Pro Facultati Scientiae Agrariae Szent István Egyetem (2015)

Török Tibor Emlékérem Magyar Kémikusok Egyesülete (2016)

Márton Áron Emlékérem Bethlen Gábor Alapítvány (2017)

Pro Negotio Facultate MATE (2024)


Művei

Tudományos munkájának eredményeit az MTMT nyilvántartása szerint összesen 356 közlemény (folyóiratcikk, könyv, konferencia-cikk, stb.) tartalmazza.

Megírta az oktatómunkájához szükséges egyetemi jegyzeteket, s előadásai anyagát számítógép-hálózaton is hozzáférhetővé tette.