Gödöllői Méhészeti Gyűjtemény
A Méhészeti Gyûjtemény a Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet szakgyûjteménye. Az intézet jogelõdje az egykori koronauradalmi területen 1897-ben alapított Magyar Királyi Baromfitenyésztõ Munkásnõképzõ Iskola és az 1899-ben létesített Méhészeti Gazdaság. Az évtizedek alatt összegyûjtött régi, valamint a jelenleg használatos méhészeti eszközökbõl a kutatóintézet 1983-ban nyitotta meg az országban egyedülálló múzeumát.
Gödöllői Méhészmúzeum
Ujabb egyesület igényének konkrét megfogalmazására a Gödöllői Méhészmúzeum 1983. december 2-án megtartott avató ünnepségén került sor. A múzeum építése a méhészek társadalmi összefogásának próbája volt. Bizonyítja, hogy a magyar méhészközösség szervezeti önállóságra képes. A gyűjtemény építési költségeihez a MÉM és az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutató Központ (ÁTK) is hozzájárult. Az avató ünnepség résztvevői levélben kérték a mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztert, hogy a méhészek problémáinak megoldására egyesület létrehozását engedélyezze. A miniszter támogatásáról biztosította az egyesület megalakítását.
1983. február 14-én Budapesten 30 méhészből álló előkészítő bizottság elkezdte az Egyesület szervezését. Április 7-én Gödöllőn mintegy ezer méhész részvételével országos méhészkonferencia volt.
A:MÉHÉSZET című folyóirat 1984. áprilisi melléklete ismertette az Egyesület alakításának rendjét és megkezdődött a tagok toborzása.