„Gödöllői Iparművészeti Műhely” változatai közötti eltérés
Nincs szerkesztési összefoglaló |
Nincs szerkesztési összefoglaló |
||
41. sor: | 41. sor: | ||
*Titkok kertje” című kiállítások. | *Titkok kertje” című kiállítások. | ||
A 2001. évtől a GIM a bemutató kiállítások és oktatás mellett társművészeti jelenlétet is kívánt szervezni, úgynevezett Műhelynapokat, neves művészettörténészek, művészek és a témákhoz kapcsolódó szakértők bevonásával. A Műhelynapok a közönség bensőségesebb, amolyan gödöllői kapcsolódását kívánják szolgálni: | Remsey Jenő, Körösfői Kriesch Aladár és Nagy Sándor posztumusz műhely kiállításait 1999, 2001 és 2003-ban rendezték meg. A 2001. évtől a GIM a bemutató kiállítások és oktatás mellett társművészeti jelenlétet is kívánt szervezni, úgynevezett Műhelynapokat, neves művészettörténészek, művészek és a témákhoz kapcsolódó szakértők bevonásával. A Műhelynapok a közönség bensőségesebb, amolyan gödöllői kapcsolódását kívánják szolgálni: | ||
*KERT 2001 megnyitó | *KERT 2001 megnyitó | ||
49. sor: | 48. sor: | ||
*Sediánszky János könyvének bemutatása | *Sediánszky János könyvének bemutatása | ||
*Kodolányi Gyula és Wehner Tibor szerzői estjei | *Kodolányi Gyula és Wehner Tibor szerzői estjei | ||
A GIM-Ház szervezésében 2004 évtől kezdődően, rendszeres külföldi csoportos kiállítások valósulnak meg: | A GIM-Ház szervezésében 2004 évtől kezdődően, rendszeres külföldi csoportos kiállítások valósulnak meg: |
A lap 2012. január 23., 14:49-kori változata
A GIM (Gödöllői Iparművészeti Műhely) 1998-ban alakult, Gödöllőn és környékén élő hivatásos, országosan és nemzetközileg elismert iparművészek csoportosulásaként. A műhely célja a századfordulón létrejött, európai hírű Gödöllői Művésztelep szellemiségének, művészeti hagyományainak továbbéltetése, megismertetése a kortárs művészetben, a kultúra, az oktatás és a nemzetközi kapcsolatok területén.
Gödöllői Iparművészeti Műhely
A GIM-Ház kortárs művészeti kiállításoknak ad helyet, az alkotó művészek műtermei is látogathatók. Időnként az egykori szecessziós gödöllői művésztelep nagy művész egyéniségei (Körösfői-Kriesch Aladár, Nagy Sándor, Remsey Jenő) műhelymunkáit, vázlatait és alkotásait mutatja be. A kiállító teremben és a színekre komponált (arany, kék, vörös) festői hangulatú kertben nyaranta tematikus összművészeti rendezvényekre kerül sor: szabadtéri animációs filmvetítések, divatbemutatók, költői- és zenei estek várják az érdeklődőket.
Az alkotóházban hagyományokra épülő művészeti oktatás valósul meg (gobelinszövés, textiltechnikák, kerámia, rajz, festészet), amelyre jellemző a növendékekkel való egyéni foglalkozás, magas szintű mesterségbeli tudásra való nevelés, professzionális művészeti környezetben. Az oktatási program része a rendszeres, nyári művészeti tábor. A műhely működéséhez a Gödöllői Új Művészet Közalapítvány biztosítja az anyagi alapokat.
A GIM alapító tagjai:
- Anti Szabó János képzőművész
- Bódis Erzsébet textilművész
- F. Orosz Sára keramikusművész
- Fábián Dénes Zoltán képzőművész, restaurátor
- Farkas Éva gobelinművész
- Katona Szabó Erzsébet Ferenczy Noémi-díjas textilművész
- Kun Éva Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész
- Müller Magda keramikusművész (†)
- Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész
- Remsey Flóra kárpitművész
- Szuppán Irén Munkácsy-díjas textilművész, Kiváló és Érdemes Művész
Kiállítások
A Műhely a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége területi szervezete, célja a Gödöllői Művésztelep szellemiségének, kézműves hagyományainak továbbfejlesztése, megismertetése a kortárs művészetben. Az elmúlt tíz évben a Műhely sikeres kiállításokat valósított meg, tagjai és meghívott alkotók műveiből, amelynek jelentősége túlmutat Gödöllőn, a GIM-Házban csoportos- és egyéni kiállításokon száznál több neves magyar képző- és iparművész szerepelt:
- „Fény I,
- Fény II,
- Kastély-rezonancia,
- Kert…,
- Magyar Rézkarcoló Művészek Egyesületének kiállítása,
- „Kert a városban” (MKISZ Andrássy úti székházában, Budapesten),
- Festők kertje,
- Őszi Tárlat,
- A harmadik kert,
- ZÖLD,
- Atlantisz-kertje,
- Titkok kertje” című kiállítások.
Remsey Jenő, Körösfői Kriesch Aladár és Nagy Sándor posztumusz műhely kiállításait 1999, 2001 és 2003-ban rendezték meg. A 2001. évtől a GIM a bemutató kiállítások és oktatás mellett társművészeti jelenlétet is kívánt szervezni, úgynevezett Műhelynapokat, neves művészettörténészek, művészek és a témákhoz kapcsolódó szakértők bevonásával. A Műhelynapok a közönség bensőségesebb, amolyan gödöllői kapcsolódását kívánják szolgálni:
- KERT 2001 megnyitó
- Nagy Gáspár versesköteteinek bemutatása
- Sediánszky János könyvének bemutatása
- Kodolányi Gyula és Wehner Tibor szerzői estjei
A GIM-Ház szervezésében 2004 évtől kezdődően, rendszeres külföldi csoportos kiállítások valósulnak meg:
- Dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galériában
- Glasgow (Skócia) Mackintosh Gallery
- „Vexillum Hungaricum” Szabadtéri Magyar Zászlókiállítás
- Turnhout, Belgium
- 2006-ban az EuroArt az Európai Művésztelepek Szövetsége szervezésében Barbizonban és Párizsban
GIM-Ház kertje
A Gödöllői Műhely programjai közül 2001-ben kiemelkedő jelentőségűnek bizonyult, nagy közönségsikere volt az első „KERT …”- témájú kiállításnak. A megnyitón, amely egyúttal az első műhelynap volt, a kiállító művészek egyrészt saját irodalmi alkotásaikat mutatták be, másrészt gondolataikat mondták el a kerttel kapcsolatban. Az elkövetkezendő években rendszeresen megrendezésre került a kert-tematikájú képző- és iparművészeti kiállítás, immár ez a tematika Gödöllőhöz kapcsolódik, részben földrajzi fekvése, nyári látogatottsága, és talán a legfontosabb az egykori művésztelep hagyományaként.
Különleges mikroklímájú a GIM-Házat körülvevő, hangulatos művészkert, amely - akárcsak a Gödöllői Iparművészeti Műhely - a Gödöllői Művésztelep szellemiségét közvetíti a mai látogató számára. Az egykori művészkolónia életének fontos színtere volt a kert, s mint maguk körül mindent, ezt is igyekeztek művészivé formálni, a szépség megjelenítésére használni. Körösfői Kriesch Aladár felesége, Ilka néni illatos kertjét irodalmi források említik. Kertjének adottságai, klimatikus viszonyai és területe arra késztették a műhely létrehozóit, hogy művészkertet teremtsenek az elődök inspirációját figyelembe véve.
A színekre komponált kert Gödöllő egyik különlegesen egyedi értéke, amely a Gödöllői Iparművészeti Műhely elnöke, Katona Szabó Erzsébet, Ferenczy Noémi-díjas textilművész fantáziája és munkája nyomán született. Így hozott létre "arany-, ezüst-, és vörös kertet", ahol a hangulatot az évszakonként más-más színű, illatozó növények adják. Az egymás mellett lévők levele-virágja festői harmóniában él és pompázik a 100 évvel ezelőtti Művésztelep emlékezetére. A telek közepén egy hatalmas vöröstölgy áll, a "művésztelep fája", lombkoronája a GIM megnyitásának évfordulóján, október közepén bíborszínűvé válik. A fát 2002-ben ültették, Gödöllő város lakosainak adományaiból. A művészkert szabadtéri kiállítótér is, így a kortárs művészet- és kertkedvelő látogatók számára egyaránt gazdag élményt nyújt.
A GIM alkotóháza az egykori gödöllői művésztelep (1901-1920) utcájában található, az utca ma Körösfői Kriesch Aladár nevét viseli.
Gödöllői Új Művészet Közalapítvány
A GIM Körösfői utcai alkotóházában a Gödöllői Művésztelep hagyományaira épülő iparművészeti oktatási program valósul meg (gobelinszövés, kerámia, rajz, festészet): fiatal tehetségek gondozása és azoknak az iparművészeti és képzőművészeti műfajoknak elsajátítása, amelyek a Gödöllői Művésztelep korszakára voltak jellemzőek, mívességre, magas szintű mesterségbeli tudásra való nevelés.
A Gödöllői Új Művészet Közalapítványt Gödöllő Város Önkormányzata hozta létre 1998-ban (bejegyzést nyert 1999-ben, mint közhasznú közalapítvány). Az alapító okirat szerint a közalapítvány célja, hogy támogatást nyújtson a képző- és iparművészet helyi hagyományainak ápolásához, a kortárs művészeti alkotómunka jobb körülményeinek megteremtéséhez, megismertetéséhez, a tehetséggondozáshoz. A közalapítvány céljának megvalósítása érdekében feladata (részletek az alapító okiratból):
- „a közel 100 éves Gödöllői Művésztelep szellemiségéhez csatlakozó művészeti alkotómunka jobb körülményeinek elősegítése, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége területi szervezetével, a Gödöllői Iparművészeti Műhellyel (GIM) egyetértésben,
- támogatás biztosítása a Gödöllői Művésztelep 100 éves évfordulójának méltó megünnepléséhez,
- művészeti tanfolyamok, művészeti képzések, továbbképzések, nyári művészeti táborok szervezése,
- fiatal művészek szervezett segítése,
- a gödöllői alkotóművészek (képzőművészek és iparművészek) jelenléte biztosításának elősegítése az országos és nemzetközi művészeti életben.”
A közalapítvány által működtetett művészeti tanfolyamok jellegzetessége a növendékekkel való egyéni foglalkozás, és a legmagasabb szintű művészeti környezet jelenléte, amelyet a kiállítóteremben a kortásművészeti alkotások, az alkotóház kertje, valamint a belső berendezés jellegzetes hangulata jelent. A művészeti oktatást Remsey Flóra kárpitművész, F. Orosz Sára keramikusművész, Anti Szabó János képzőművész vezeti.
Az oktatási program része a nyári művészeti tábor is, amely 10 napos intenzív tevékenységet jelent, és amelynek rendkívül nagy sikere van a növendékek körében. Az éves oktatást és a nyári táborokat több mint 100 növendék veszi igénybe. Év közben, életkorra való tekintet nélkül bárki bekapcsolódhat a közös munkába, a növendékek nemcsak Gödöllőről, a környékről, és jelentős számban Budapestről járnak az alkotóházba. Az oktatási műhely rendszeresen beszámoló kiállításon összegzi tapasztalatait.
A közalapítvány működésének helyszíne a gödöllői Körösfői Kriesch Aladár utca 15-17. szám alatt lévő alkotóház
Forrás
- http://www.gimhaz.hu/content.php?s=portalmain&id=mlg6qzrhblireuwl&f=gim_art1&activate=5&subactivate=11
- http://m.blog.hu/le/leszvalami/image/ksze%20csend%C3%A9let/IMG_7542%20kicsi.JPG
- http://m.blog.hu/le/leszvalami/image/ksze%20csend%C3%A9let/IMG_7547kicsi.JPG
- http://www.godollo.hu/_site/img/catalog3b020172/gim-haz_kertje.jpg
- http://www.gkrte.hu/upload/Gim-haz2_2.jpg
- http://www.gimhaz.hu/content.php?s=portalmain&id=rrxyw360u0w4n4ti&f=gim_art1&activate=0&subactivate=#