GöDöLLőI VáROSI KöNYVTáR éS INFORMáCIóS KöZPONT

Játék és tanulás - az Ivetagr módszertan

Adminisztrátor 2012-11-16 09:45:56

A tanulás legjobb módszere: a játék

A Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ egyik kulcsterületének nevezte meg 2002-ben az információ szolgáltatását, az élethosszig tartó tanuláshoz való segítségnyújtást minden korcsoport és társadalmi réteg számára. Az újjá épült könyvtár kibővült funkciókkal áll a közösség szolgálatában immár tíz éve. Ezen időszak alatt az intézmény több Európai Uniós projektben is részt vett, legutóbbi, az Ivetagr (szakképzés innovációja web 2.0 alapú játékokkal) kifejezetten a fenti célkitűzéshez kapcsolódik.

A három másik partnerrel (Ciberaspacio – Spanyolország, Iberika nyelviskola – Németország és Motiváció alapítvány – Magyarország) közösen vállalt projekt célja az elsődleges célcsoport (fiatal- és aktív korú mozgássérültek)számára olyan készségek, kompetenciák elsajátítása, amelyekkel munkavállalási esélyeik nőnek, a projekt során a munkavállaláshoz elengedhetetlen tudáshoz, ismeretekhez jutnak. Fontos eleme a projektnek, hogy egy nyelvi modul is beépítésre kerül, melynek során a résztvevők kezdő nyelvismeretre tehetnek szert. A projektben a célcsoport játékosként vesz részt, akiket mentorok segítenek, de a módszertan lényege, hogy bárki, aki a felnőttképzésben dolgozik: trénerek, munkavállalási tanácsadók, szakoktatók, nyelvtanárok képesek beépíteni munkájukba egyes elemeket, sőt saját és klienseik, diákjaik igényeihez tudják szabni.

Miről is szól az Ivetagr valójában? Ha tömören akarjuk megfogalmazni akkor ez nem más, mint egy online szerepjáték alkalmazása a felnőttoktatásban. A projekt során a web 2.0 eszközöknek és az új szemléletnek van a legnagyobb szerepe. Az ismeretek elsajátításának egyik leghatékonyabb módszere a játék, egyik legmodernebb eszköze a web 2.0. A projekt során a résztvevők elsősorban a közösségi médiákra épülő játékban vesznek részt, változatos feladatokat kell megoldaniuk, és különböző elvárásokat kell teljesíteniük – egyfajta szerepjáték hőseként szintről szintre lépkedve teljesítik küldetésüket. Eközben az internet adta minden lehetőséget kihasználva sajátos ismeretekre tesznek szert, amelyeket a későbbi álláskeresés során sikeresen tudnak hasznosítani. (kulcskompetenciák, kiemelten a digitális és idegen nyelvi kompetencia, valamint a tanulás tanulása, design thinking, web 2.0, stb.)

A játékban a célcsoport kizárólag aktívan tud részt venni a hagyományos oktatási módszerek sokszor passzív, lineáris rendszerével ellentétben, ezáltal készségeik hosszantartóan kerülnek fejlesztésre. A játék módszertannal történő tanulás során nem megjegyezni és visszamondani kell a tananyagot, hanem feladatokat kell megoldaniuk, amelyekhez szükségük lesz többek között problémamegoldó, analizáló, értelmezési, emlékezési képességeikre is. Az elsajátított tudás értéke, értelme rögtön visszacsatolásra is kerül, vagyis azonnal érzékelhető lesz számukra ennek jelentősége. A közösségi oldalak használatával hálózati tanulás is megvalósul, kommunikálhatnak másokkal, tanácsokat, segítséget kérhetnek, más résztvevőket (követőket) is bevonhatnak, ezáltal szociális készségeik fejlődnek. A módszertan innovatív szemléletére jellemző, hogy a játék során nem csak a játékos fejleszti kulcskompetenciáit, hanem a játékot vezető mentor is, az egymástól tanulás szerepe kiemelkedően fontos elem.

A projekt része a „Pirospaprika Fantom Játék” (Chili Phantom Game), amely egy teljesen új oktatási metóduson alapuló, a közösségi médiákra kitalált nyelvtanuló módszertan. Magában foglal minden olyan tudnivalót, melyet az angol nyelv A1 szintjéhez el kell sajátítani. A játékosok száraz grammatikai feladatok és megerőltető foglalkozások nélkül, játszva, online tanulják a nyelvet. A projektben részt vevő mentorok kifejlesztettek ezen kívül egy tehetségkutató mintajátékot is, melyet akár ebben a pillanatban is ki lehet próbálni:

http://ivetagr.com/Web-20-erzekenyites-tehetsegkutato/34/

Aki szeretne csatlakozni akár játékosként, akár mentorként az Ivetagr projekthez, az keresse meg a program Facebook-on található közösségi oldalát (www.facebook.com/ivetagrprojekt), vagy küldjön egy emailt a zalabai.csilla@motivacio.hu email címre. Ne feledjük, minden tanulás játékkal kezdődik az ember életében.

„Hacsak lehet, játszik a gyermek. Mert végül a játék komolyodik munkává. Boldog ember, ki a munkájában megtalálja a valamikori játék hangulatát”. (Sütő András)

  

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie!

Vissza

©Gödöllői Városi Könyvtár és Információs központ

Oldaltérkép

mobil változat

Bezárás
Oldalunk sütiket használ a tökéletesebb felhasználói élmény érdekében. Részleteket az adatkezelési tájékoztatóban talál.
Elfogadom