VáMOS MIKLóS: APáK KöNYVE
"Az Apák könyve családregény. Tizenkét nemzedékről szól, legfőbbképp azoknak elsőszülötteiről, háromszáz évnyi utazás a magyar térben és időben, a magyar törénelemben és sorsban, valamint a magyar nyelvben is, hiszen az 1700-as években kezdődő história nyelve valamelyest igazodik a cselekmény zsinórjához, azaz fokozatosan fiatalodik."
G-5 / élménylap
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
olvasmányos, fordulatos, nemzedékeken átívelő történet. A család elsőszülött fiai írják le gondolataikat és tapasztalataikat, okulásul a következő generációk számára. Nem a történelmi események állnak a középpontban, hanem az egyes emberi sorsok. Nyelvezete is élvezetes, az adott kornak megfelelő szavakat, kifejezéseket használ az író. Ez eleinte nehézkessé teszi az olvasást, de ha rákap az ember, élvezettel fedezi fel a régi, de mégis annyira kifejező szavakat. A magyar nyelvnél nincs szebb!
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Nem lennék a főhős (egyik sem), mert a történelmi és magánéleti viharok igencsak megtépázták az elsőszülötteket. A háborúk viszontagságai, a hitük miatti üldöztetés határozta meg életüket. Hiába rendelkeztek azzal a csodás képességgel, hogy látták a múltat és a jövőbe is bepillantást nyerhettek, befolyásolni mégsem tudták azt.
Annak ajánlom, aki...
aki szereti a családhistóriákat. Magyarország is egy „olvasztótégely”, sok népcsoport, sok vallás él egymás mellett, hol háborúban, hol békében. Bármelyikünk családi története lehetne hasonló. Arra ösztönöz, hogy beszélgessünk a még élő idős rokonainkkal, hogy saját családunk történetével jobban megismerkedjünk.
Ne olvassa/nézze, aki...
Annak nem ajánlom, aki felszínes, könnyed olvasmányra számít. Aki Vámos Miklós stílusát nem szereti. Az első fejezetek nehezebben olvasható nyelvezete is elrettenthet sokakat. Aki nem kedveli az olyan regényeket, ahol az eseményeket férfi szemszögből láttatják, hiszen az elsőszülött fiúk vezetik az apák könyvét.