UGRON ZSOLNA · MESKó ZSOLT: SZERELEMFéLTőK
"A Szerelemféltők hősnője, az erdélyi származású Anna különös levelezésbe keveredik az évek óta nem látott B.-vel. Egymásnak elküldött történeteikből életük széthullott darabjai újra összeállnak…
Saját levelezésünk adta az ötletet, hogy levélregényt írjunk. Két kitalált szereplő bőrébe bújva folytattuk, és a levelek, történetek végül összeálltak. Egy férfi és egy nő levelezéséből bármi lehet, hiszen az nem más, mint egy hosszúra nyúlt párbeszéd. Vagy néha csak párhuzamos monológok. Nem a klasszikus értelemben vett szerelmes regény. Sok szerelem és sok majdnem szerelem története.
UGRON ZSOLNA
A magyar társadalom kibeszéletlen közös múltjával küzd. Ez a múlt kibeszéletlen családi és egyéni történetekből áll össze. Régen a levelek és a naplók is segítették a mindennapok feldolgozását. A mi hőseink levelezése páros szembenézés a múlttal, önmagukkal.
A történet hősei bejárják annak az útnak minden állomását, amely egy nő és egy férfi kapcsolatában elképzelhető és elképzelhetetlen. A szerelem csak egy állomás, de nem a cél. A többi titok és játék.
MESKÓ ZSOLT"
Tolle, lege / élménylap
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
van néhány érdekes, jól megírt novella a levélregény-formában kibontakozó történetben. Lehetne akár egy XXI. századi Fanni hagyományai, de ez nem sikerült a szerzőknek. Apropó: izgalmas lehetne az olvasás közben, hogyan szervesül két szerző, egy nő és egy férfi alkotása eggyé. De szerintem, sajnos, ez sem sikerült.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Nem lennék főhős, mert sem a férfinak, sem a nőnek nincs teljes élete, de nem is igazán tudja, hogy mit akar. Az általuk írt történetek inkább úgy tűnnek, csak képzeletük szüleményei, mint valóságosan is megélt esetek, de ezekből is hiányzik a kiteljesedés. Azt hiszik, hogy leveleikkel és történeteikkel beszélgetnek, mert valami hiányuk van, de ez a "beszélgetés" nem formálja őket.
Annak ajánlom, aki...
nem vágyik igazi mélységre, és azt sem bánja, hogy néha (talán a kelleténél többször is) unalmas a könyv. Aki hisz abban, hogy a végén még összejöhet az egymással levelezést folytató két alak, Anna és B., és hogy boldogok is lesznek. Akit nem zavar, hogy sokféle műfajú, formájú, szerkezetű, szerzőjű szöveg alkotja a "regényt", és nem akar emögött jelentést találni, csak elfogadja, hogy így van.
Ne olvassa/nézze, aki...
nem szereti a felszínes érzelmességet, a giccset, a kliséket. Aki úgy gondolja, hogy a szentimentalista levélregény műfaja a mi világunkban túlhaladott, talán esetleg átformálható, de akkor legalább érzékelhető iróniával kellene alkalmaznia ezt a műfajt a szerzőknek. Aki nem szereti, ha szövegek csak téblábolnak egymás mellett, s közben az egészet regénynek hívják.