TONI MORRISON: KöNYöRüLET
"A Nobel-díjas írónő 2008-ban megjelent kilencedik regénye a rasszizmus kialakulásának gyökereit keresi. Az 1600-as évek végének fiatal Amerikájában játszódik, New York közelében, a rabszolgatartás kezdeti időszakában. Nők és férfiak kapcsolatáról szól, mely mindig a nők bántalmazásával végződik egy olyan világban, melyben a nők a „férfiból és a férfiért” vannak, melyben a nők „nem alakíthatják a világot, csak tűrhetik, ahogy a világ alakítja őket.”
Tolle, lege / élménylap
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
olyan világba vezet, amelyről az olvasóknak általában nincs sok ismerete: az 1600-s évek Amerikája a helyszín.Nagyon megrendítő történet, fájdalmak és veszteségek,halálok, embertelenségek jellemzik a szereplők életét. A néger rabszolgasors sajátosan őszinte bemutatása történik a könyv lapjain.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Semmiképpen nem lennék főhős ebben a világban. Az emberi élet értéktelen, szinte állati sorban élnek a szolgák egy-egy gazda körül.(Jakobék kivételével).Egészen fiatal korban adják-veszik a négereket, és onnantól kezdve bármi megtörténhet velük. Felkavaró világ, nem lehet élni benne.
Annak ajánlom, aki...
szereti a különleges korban és helyszínen játszódó műveket.
Megalkotottsága szempontjából is különleges a könyv: a sokféle elbeszélői nézőpont és az idősíkok keveredése mellett mágikus, varázslatos történések bonyolítják a cselekmény befogadását, de így teremtenek egy különleges, megdöbbentő, átélhető világot.
Ne olvassa/nézze, aki...
aki jobban kedveli az egyszerűen befogadható könyveket, mert ennek nehéz az olvasása.
Annak sem ajánlom, aki a néger rabszolgák helyzetéről szívesebben olvas realista műveket, mert ez a könyv intellektuális olvasást igényel.