SZABó MAGDA: RéGIMóDI TöRTéNET
"A Régimódi történet főszereplője az írónő édesanyja, Jablonczay Lenke. Szabó Magda - felhasználva a régi családi dokumentumokat, nagyapák, dédnagyanyák naplórészleteit, hivatalos iratok beszédes szövegét és nem utolsósorban gyermekkori emlékeit életre kelti a múltat, regényhőssé avatja édesanyját. A kivételes zenei tehetséggel rendelkező, költői mesélő kedvű és életszemléletű, gyönyörű Jablonczay lány valóban regénybe illő figura, csakúgy, mint a családi tabló többi szereplője: az anya, "a Sárrét tündére", a szerencsétlen sorsú Gacsáry Emma és férje, a kártyás, bohém Jablonczay Kálmán, akiknek tragikus életsorsa, szerencsétlen jelleme döntő befolyással volt lányuk életére. Jelentős szerep jut a nagymamának, a keményszívű Rickl Máriának, aki Kislenkét felnevelte. Ha az olvasót helyenként fárasztja is a mű adatszerű zsúfoltsága, bőven kárpótolják az olyan részletek, amelyek függetlenül a kortól és szokásoktól, kimondatlanul is minden időkben érvényes emberi igazságokat fogalmaznak meg - szeretetről és barátságról, az anyaságról és a szerelemről. A regény végül is széles körképpé tágul: egy letűnt világ társadalmát kelti életre plasztikusan, érzékletesen."
Középkorú Egyetemi Kalandorok / élménylap
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
Azért volt jó olvasni, mert bár korábban már olvastam a könyvet, azonban most újra elolvasva egészen máshogy figyeltem a történetre. Most egy kicsit rólam is szólt, hogyan örököljük meg szüleink ismerőseit, barátait haláluk után.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Nem lennék a főhős, mert az a sok nyomorúságot, amit Lenke átélt, az óriási teher lehetett volna egy felnőttnek is, hát még egy gyermek lelkének milyen borzasztó lehetett. Ennek ellenére tudott néha boldog lenni, ezt a képességét nagyon irigylem tőle.
Annak ajánlom, aki...
Annak ajánlom, akinek van türelme, és ki tudja várni, hogy a párbeszédek nélküli, bonyolult, hosszú mondatokból építkező történet kikerekedjen, erőre kapjon, felgyorsuljon es robogjon velünk. Ha erre volt türelmünk, a történet magával ragadó, egyszerre borzasztó és megható. Életünk egy-egy újabb állomásán érdemes újraolvasni, ezt most értettem meg.
Ne olvassa/nézze, aki...
Ne olvassa, akit nem érdekel hogyan éltek szüleink, nagyszüleink, dédszüleink az elmúlt két évszázadban, aki szerint csak jó vagy csak rossz emberek élnek körülöttünk, aki nem szeret mások hibájából tanulni. Ne olvassa, aki szeret "gyökerek" nélkül élni.
Középkorú Egyetemi Kalandorok / kreatív feladatok
Snow elnök antológiája
Nézzem vagy olvassam? (fotó)
Az író is tévedhet...
Alternatív címek Szabó Magda: Régimódi történet című könyvéhez:
1. Drága Anyám, mesélj még!
2. Hol vagytok rokonaim?
3. Egy szokatlan családi album
4. Emlékbúvár
5. Ismeretlen rokonság
6. Én mesélek, tessék követni!