SPíRó GYöRGY: FELESéGVERSENY
"Lesz a jövőben egy Magyarország. Múltjában közösnek mutatkozik az általunk ismert hazával, viszont a mi mostani jelenünk ebben a regényben már a közelmúlt. Olyan múlt ez, amely nem hozott megoldásokat. A megoldások a regény idejében születnek. A haza keletkezőben van, új ideológiák, új érzelmek és új választások mentén (melyek mélyén azért mindig lapul egy-egy ismerős mozzanat). Az ország újabb csonkoláson esik át egy újabb háború következtében, és a rendszert gyökeresen meg kell változtatni ahhoz, hogy talpra álljon történelmének egyik legszégyenteljesebb vereségéből. A fizikai és szellemi leépülés fájó pillanatait egy új nyomor örömteli pillanatai váltják, amelyben a nélkülöző lakosság követhető eszmére lel, szerethető és karizmatikus vezérre, valamint világos jövőképre. Az anyaföld és a nemzet, akár a királynő és a király, egymásra talál, és immár szétválaszthatatlanok. Mindemellett bizonyítást nyer az is, hogy a hülyeség nagyon tud fájni."
G-5 / élménylap
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
szatirikus formában ismertet meg egy letűnt kor, a jelen és a jövő összemosásával egy furcsa világot a "kommunista királyságot" Magyarországon. A személyi kultusz kiteljesedése mellett a korrupció minden területet átitató elburjánzását, az emberi lét állati sorba való taszítását, a személyiség teljes feladását ismerhetjük meg. Az egyén élete ebben a társadalomban már semmit sem ér. A könyvet jó olvasni, de csak egyre nehezülő szívvel és lélekkel.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Nem lennék főhős, mert egy lánynak nem való az állandósult félelem, a megaláztatás, az éhínség és egy televíziós műsorban való megtervezett szereplés. Ő és a többi ember bábuvá válik egy értelmet, értékeket és emberi méltóságot egyáltalán nem figyelembe vevő világban.
Annak ajánlom, aki...
szereti a történelmi párhuzamok és a saját korszak összevetését a szatirikus eszközök megértésével és elfogadásával. Meg tudja érteni és el tudja fogadni a "fekete humor" megjelenését, át tud lépni egy olyan világ bemutatásán, amelyikre a valóságban is találhatunk a világon példát.
Ne olvassa/nézze, aki...
az összetettebb, olykor elvontabb gondolatsorokra épülő könyveket kevésbé szereti, aki nem szeretne szembesülni a való világ hétköznapjaival, és inkább egy álomvilágba menekül. Az se vegye kezébe a könyvet, aki távol tartja magát a szereplőkre jellemző, gyakori trágár beszédtől, vagy a könyvekben az igazság győzelmét várja.