Nézzem vagy olvassam?

MARK LOGUE · PETER CONRADI: A KIRáLY BESZéDE

"A 20. század első évtizedeiben valaki megmentette a brit királyi családot – nem a miniszterelnök és nem is a canterburyi érsek, hanem egy Lionel Logue nevű, szinte ismeretlen, autodidakta beszédtanár, akit a harmincas években az egyik újság elhíresült cikke úgy nevezett, hogy „a sarlatán, aki megmentett egy királyt”. Lionel Logue és a leendő VI. György király nem mindennapi kapcsolatának mindeddig ismeretlen történetét Logue unokája írta meg, kizárólag nagyapja, Lionel naplójegyzetei és archív dokumentumok alapján. Rendkívüli megvilágításban tárul elénk a két férfi meghitt barátsága és az a kulcsszerep, melyet a király felesége, a néhai anyakirálynő, Erzsébet királyné játszott kettejük összeboronálásában, aminek az volt a célja, hogy megmentse férje hírnevét és trónját. A király beszéde – Hogyan mentette meg egyetlen ember a brit monarchiát megdöbbentő bepillantást enged egy privát világba. Soha ilyen személyes képet nem rajzoltak még a brit monarchiáról – annak legmélyebb válsága idején – egy ausztrál közember szemszögéből nézve, aki büszke volt rá, hogy szolgálhatja – és megmentheti – királyát."

A könyv már foglalt!

Középkorú Egyetemi Kalandorok / élménylap

Szerelem
1
2
3
4
5
Barátság
1
2
3
4
5
Erőszak
1
2
3
4
5
Izgalom
1
2
3
4
5
Mindennapi történet
1
2
3
4
5
Varázslatos történet
1
2
3
4
5
Elgondolkodtató történet
1
2
3
4
5
Nevettem rajta
1
2
3
4
5
Sírtam rajta
1
2
3
4
5
Tetszett
1
2
3
4
5
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
Azért volt jó olvasni, mert azt gondolhatnánk, az élet nem tud ilyen történetet írni, és mégis, a teljes történet a valóságon alapul. Bár a világ egyik leghíresebb, tőlünk talán legtávolabbi, legmegközelíthetetlenebb családjáról szól, mégis olyan olvasni, mintha rólunk szólna, az emberi esendőségről, arról, hogy a hibáink is sokat segíthetnek nekünk a mindennapjainkban. Egy barátság története a 20. század viharos időszakában.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Nem lennék a főhős, mert borzasztóan nagy felelősség hárult rá, emberek százezreinek sorsa függött egy-egy döntésétől - és ezt a helyzetet nem ő választotta, ő ebbe született bele. Lennék a főhős, mert életének a bemutatott éveiben szinte hiba nélkül döntött jelentős kérdésekben e teher ellenére is. És ki ne akarna az angol királyi család tagja lenni, legalább egy rövid időre.
Annak ajánlom, aki...
Annak ajánlom, akit érdekel a 20. századi európai és világtörténelem, és szereti az életrajzi regényeket. A történet mindezek ellenére - mert ez eddig így nem biztos, hogy elegendő ajánlás - még humoros is, igazi angol humor is van benne bőven. A történet sokszor megható, néha szirupos-csöpögős, "na ezt már nem hiszem el" részeket is tartalmaz bőven, mégis letehetetlen a könyv, megunhatatlan a film. Történelem órákra is ajánlom a filmet.
Ne olvassa/nézze, aki...
Ne olvassa a könyvet, ne nézze a filmet, aki minden szempontból hibátlan, a többi néhány milliárd embernek ajánlom.

Középkorú Egyetemi Kalandorok / kreatív feladatok

Az író is tévedhet...

Alternatív címek Mark Louge: A király beszéde c. könyvéhez

1. Kéretlen királyság
2. Egy sikeres beszédterápia története
3. Ms Simpson közbelép
4. Dadogásom és a világtörténelem találkozása
5. Királycsináló nagyapám
6. A logopédus "mór"
7. My Fair King