13. körzet

KUN ÁRPáD: BOLDOG éSZAK

"Aimé Billion, a regény főhőse egy igazi kívülálló, aki sokáig nem találja a helyét a világban. Nemcsak Afrikában vagy Európában, de a saját bőrében is idegennek érzi magát. Ereiben joruba, vietnámi és francia vér keveredik. Az afrikaiak fehérnek, a fehérek afrikainak tartják. Élete első harmincnyolc évét Beninben tölti, segédápolóként dolgozik az ország legnépesebb városában létesített francia kórházban. Innen költözik aztán abba a másik országba, a messze Norvégiába, ahol a legjobban tudják, mi is az az idegenség, és éppen a távolságtartó norvégok közt keresi a boldogságot egy különös szerelemben. A könyv egyrészről olvasmányosan, plasztikusan mutatja be a nyugat-afrikai államot, és többek közt a vudut, a népi hiedelmeket és gyógymódokat; másrészről a jóléti Norvégiát. Kun Árpád fontos és felemelő regénye persze elsősorban nem a két ország, hanem Aimé Billion története: család-, utaztató-, fejlődés- és identitásregény. Azért is kiemelkedő alkotás, mert az emberi létezést se nem feketén-fehéren, se nem apokaliptikusan ábrázolja, mint oly sok mű, hanem a maga zavarbaejtő kiismerhetetlenségében és összetettségében, mély empátiával. A Boldog Észak egy hamisítatlan nagyregény, amely ismeretlen világokat tesz szívfájdítóan otthonossá a magyar olvasók számára."

A könyv már foglalt!

G-5 / élménylap

Szerelem
1
2
3
4
5
Barátság
1
2
3
4
5
Erőszak
1
2
3
4
5
Izgalom
1
2
3
4
5
Mindennapi történet
1
2
3
4
5
Varázslatos történet
1
2
3
4
5
Elgondolkodtató történet
1
2
3
4
5
Nevettem rajta
1
2
3
4
5
Sírtam rajta
1
2
3
4
5
Tetszett
1
2
3
4
5
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
mert napjaink nagy problémája a bevándorlás. Hajlamosak vagyunk ellenségként tekinteni ezekre az emberekre. A regény segít a színfalak mögé látni, a főhős a jobb élet reményében nekivág az útnak és egy olyan országban köt ki, amely mindenben az ellentéte a szülőhazájának. Nem veszti el a humorérzékét, megtalálja a helyét Norvégiában.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
mert sehová sem tartozik igazán. Ősei afrikaiak, franciák, vietnámiak, mindegyik népcsoport idegennek tartja. Nehéz és küzdelmes út során jut el Norvégiába, ahol az eddigi életéből semmi sem érvényes, a norvég jóléti társadalom szöges ellentéte a benininek. Annak ellenére, hogy még Afrikában megtanult norvég nyelvet, nehéz a beilleszkedés.
Annak ajánlom, aki...
akit érdekelnek a mai társadalmi problémák. Az illegális migrációról mindenki hallott, a média naplopóknak vagy terroristáknak állítja be őket. A főhős szociális gondozó lesz, idősekkel, haldoklókkal foglalkozik. A halál mindenütt halál, Beninben természetesebben fogadják, és a fejlett Norvégiában sem tudják megakadályozni.
Ne olvassa/nézze, aki...
aki távol érzi magától az afrikai kultúrát, a varázslásokat, a hiedelmeket, a népi gyógymódokat, a vudut. Ne olvassa, akit zavarnak az idősek gondozásakor történő tevékenységek, a testi folyamatok naturalisztikus leírása. Ne olvassa, aki ismeri a magyar egészségügy idősgondozását, a szociális otthonokat, az otthonápolást, mert elönti a sárga irigység a norvég viszonyokat olvasva.