13. körzet

CSAPLáR VILMOS: IGAZSáGOS KáDáR JáNOS

"Kezdődhetett volna úgy, hogy „Egyszer volt, hol nem volt:…” Befejeződhetett volna úgy, hogy „…éltek, amíg meg nem haltak.” De tudjuk, hogy nem így kezdődött és nem így végződött. Csaplár Vilmos regénye a már nem is annyira közelmúlt kispolgári elsőtitkárságát mutatja be. A fekete humortól a szatírán át a simogató iróniáig minden hangszeren játszva elmeséli a kovácselvtársi vágyaktól megszállottak és a világforradalmiak küzdelmét a hihetetlenül fineszes Kádár János országában. Mátyás király Gömörben lóvá tette az urakat, összekacsintva a néppel. Kádár János is kacsingat. Legalábbis időnként úgy tűnik, mintha kacsintana."

A könyv már foglalt!

Puruttya SE / élménylap

Szerelem
1
2
3
4
5
Barátság
1
2
3
4
5
Erőszak
1
2
3
4
5
Izgalom
1
2
3
4
5
Mindennapi történet
1
2
3
4
5
Varázslatos történet
1
2
3
4
5
Elgondolkodtató történet
1
2
3
4
5
Nevettem rajta
1
2
3
4
5
Sírtam rajta
1
2
3
4
5
Tetszett
1
2
3
4
5
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
a Kádár-rendszert nem a benne élő átlagember, hanem az azt irányító politikus(ok) szemszögéből mutatja be. A főhős Kádár János, aki hihetetlenül ügyesen lavírozik a két fő irányzat (világforradalom gyorsítását szorgalmazók kontra kovácselvtársi vágyakat, azaz az életélvezetet hajszolók) képviselői között és , mint egy mesebeli hős, mindenről tud, mindenhol felbukkan, miközben néha elvegyül a hétköznapi emberek között, és bizonyos szemszögből olyan átlagos életet él, mint ők.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
nem lennék főhős, mert nem tűnik egyszerűnek állandóan résen lenni, taktikákat kitalálni, megakadályozni, hogy az ember háta mögött szervezkedjenek, féken tartani a körülöttem dolgozókat, miközben az ember egy része hétköznapibb életet élne, ha hagynák. Emellett a Kádár-rendszer sem annyira szimpatikus, bár talán élhetőbb volt, mint a hasonló rendszerek egyes szomszédos országokban.
Annak ajánlom, aki...
szereti az olyan regényeket, melynek színfalait egy letűnt kor adja, ugyanakkor a történetek kitalációk, mégis roppant szórakoztatóak, és ahol a főhős rendkívül találékonyan, "fineszesen" oldja meg a szituációkat .
Ne olvassa/nézze, aki...
nem szereti az olyan fikciókat, amelyekben valós, egykor létező történelmi személyiségek hétköznapi emberekként jelennek meg.Annak sem ajánlom, aki nem akar a Kádár-korszakról olvasni.